Cestovní pojištění se vyplatí. Za ošetření v zahraničí můžete zaplatit statisíce!
Každá cesta do zahraničí bez cestovního pojištění je risk, který podstupují celé řady turistů a cestovatelů. Spoléhat na to, že se nám během několika málo dní strávených na dovolené nic nestane, se rozhodně nemusí vyplatit. V nejrůznějších ošemetných situacích se můžete ocitnout víc jak snadno a bez správně sjednaného pojištění vás pak i krátký pobyt v nemocnici může vyjít na spoustu peněz.
Cestovní pojištění je však třeba správně nastavit. Není žádnou výjimkou, že si klienti pojišťoven cestovní pojištění nenastaví zcela správně, a pak už jen stačí drobná maličkost k tomu, že musí léčebné výlohy platit kompletně sami. Na co všechno si dát pozor?
- cestovní pojištění by mělo obsahovat pojištění zavazadel, úrazové pojištění a především pojištění léčebných výloh
- zjistěte, do jaké sumy pojišťovna vyplácí náklady (například u odpovědnosti za škody na majetku je ideální 500 000 korun, u léčebných výloh přibližně 2 miliony korun)
- zjistěte si dostupnost asistenční služby, zda je dostupné tlumočení a telefonická linka, která vám pomůže při řešení potíží
- připojištění k cestovnímu pojištění se hodí zejména v případě, budete-li se na dovolené věnovat extrémním sportům
- zjistěte si, za jakých podmínek a při jakých situacích pojišťovna odmítá vyplácet sumu (například pokud nabouráte vůz a jste pod vlivem alkoholu apod.)
Pohyb v nadmořské výšce
Budete-li se na dovolené pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, mělo by příslušná rizika zahrnovat vaše cestovní pojištění, popřípadě je dobré sjednat si připojištění.
TIP: Sjednejte si pojištění, vztahující se na zdravotní komplikace vyplývající z pobytu ve vyšších nadmořských výškách. Zeptejte se, do jaké nadmořské výšky jsou výlohy kryty standardním pojištěním a od jaké výšky už je třeba sjednat si připojištění. Obvykle je to do 3 500 m.n.m. (pro vyšší nadmořské výšky je zapotřebí vyřízení připojištění).
Příklad: Pohybujete se v Kolumbii ve vyšší nadmořské výšce a najednou vás přepadnou potíže s dýcháním, takže je nutná vaše hospitalizace. Pří výběru vhodného pojištění neplatíte nic. V opačném případě vás takový pobyt může vyjít na několik desítek tisíc korun.
Autonehoda s půjčeným vozidlem
Není žádnou výjimkou, že si lidé na dovolené půjčují auto s cílem prozkoumat okolí či celý ostrov. Vždy si zjistěte, jak vysokou spoluúčast na havarijním pojištění má příslušná autopůjčovna uvedenou ve svých podmínkách.
TIP: Víte-li, že si na dovolené budete půjčovat auto, zjistěte, jaké cestovní pojištění hradí spoluúčast na dopravní nehodě. Některé zahraniční autopůjčovny také nabízí pojištění.
Zlomená končetina v nepřístupném terénu
Podobné případy nejsou žádnou výjimkou: turista, pohybující se v horách, si během túry zlomil nohu a není schopen se dále pohybovat. Převoz do nemocnice je nutný a jediným možným řešením je vrtulník.
Poznámka: Evropský průkaz zdravotního pojištění podobné výlohy nepokrývá. Zajišťuje pouze nezbytnou zdravotní péči na území Evropy ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. Spoluúčast pacienta na lécích, ošetření a dalších výlohách je přitom poměrně vysoká.
Běžně se hradí transport do ČR, výjezd lékaře apod. V podobném případě, kdy je třeba převoz vrtulníkem, byste zaplatili v přepočtu přibližně 125 000 korun (jenom za převoz vrtulníkem).
Astma v zahraničí
Nejen astma, ale i další chronická onemocnění, která vás potrápí na dovolené, mohou znamenat jisté potíže. V případě, že jste převezeni do nemocnice z důvodu astmatického záchvatu, který vás postihl na dovolené například ve Španělsku, vám postačí zmíněný Evropský průkaz, ovšem i zde je třeba počítat s jistými omezeními a cestovní pojištění je tak jako tak výhodnější.
TIP: Ne všechna cestovní pojištění zahrnují právě chronické onemocnění. Naopak je zahrnuje jen málo pojišťoven, a proto se vždy včas informujte, zda z pojištění nejsou vyloučena. Dobré je se také informovat, co konkrétně pojišťovna pokládá za chronické onemocnění.
Kolik zaplatíte za ošetření v zahraničí?
Chorvatsko
- stomatologické ošetření – 3 400 korun
- poranění v moři – 3 400 korun
- zvracení, průjem, záněty – 4 200 korun
- zlomená končetina (převoz + hospitalizace) – 110 000 korun
- infarkt – (operace + převoz zpět do ČR) – 130 000 korun
Řecko
- průjem, zvracení, záněty – 4 900 korun
- zlomená končetina – 250 000 korun
- komplikovaná zlomenina (převoz + ošeření) – 620 000 korun
- infarkt (převoz + hospitalizace) – 450 000 korun (v Turecku vyjde na 1 300 000 korun)
Španělsko
- zlomenina ruky – 14 000 korun
- výron kotníku – 187 000 korun
- operace slepého střeva – 130 000 korun (v USA stojí operace slepého střeva půl milionu korun)
Egypt
- krevní tlak (hospitalizace) – 420 000 korun
- zlomenina klíční kosti – 1 200 000 korun
- šitá rána – 80 000 korun
Žádné komentáře
Buď první,kdo zanechá komentář.