Víte, co je bitcoin? Možná jste se s tímto termínem už setkali, ale přesně netušíte, jaký význam se za ním skrývá. Bitcoin je internetová platební síť open-source P2P a zároveň digitální peněžní měna, která se v této síti používá.

Čím je bitcoin specifický?

Především svou decentralizací. Nikdo totiž tuto měnu nemůže ovlivňovat, dokonce ani sám jeho tvůrce a nebo vláda. Nedá se padělat, účty bitcoin se nedají zabavit a nepodléhá inflaci. O digitální platební síti také nemůže nikdo rozhodovat a platby, které v ní probíhají, jsou s minimálními a nebo žádnými náklady.

Na co je bitcoin? A jaké je jeho množství? Důležité je, že konečné množství bitcoinů je předem určeno a známo. Bitcoiny se do oběhu uvolňují pomocí zdrojového kódu.

Tato internetová platební síť vznikla v roce 2009 díky skupině lidí, vystupujících pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jejich pravá identita nebyla nikdy zveřejněna. Jak funguje a co je bitcoin? Funguje oficiální softwarový klient, o nějž se starají dobrovolníci z celého světa a krom nich také pár dalších alternativních klientů.

O infrastrukturu bitcoin se stará Bitcoin Foundation, organizace, která vznikla v roce 2012. Má za úkol sledovat hrozby, zajišťovat propagandu i konference. V rámci sítě vždy rozhoduje většina a organizace samotná nemá žádné pravomoce.

Co je bitcoin? Jedná se o oficiální měnu? Jako oficiální virtuální měna byl bitcoin uznán v roce 2013 v Německu. Veškeré zisky z transakcí jsou zdaněny běžnou sazbou daně z příjmu fyzické osoby. Jestliže držíte bitcoin po delší dobu než jeden kalendářní rok, můžete provádět nezdaněné zisky. Transakce, prováděné mezi bitcoiny a altcoiny jsou také zdaněny. Dani podléhá také těžba bitcoinů.

Provádění transakcí s bitcoiny je umožněno distribuovanou databází napříč body peer-to-peer. Síť je zabezpečena pomocí kryptografie, díky níž je možné používat pouze své vlastní bitcoiny, které zároveň nelze využívat opakovaně.

Jak se s ním pracuje?

Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači v podobě souboru s peněženkou, popřípadě je lze uschovat prostřednictvím služby třetí strany. Je samozřejmě možné mít také peněženku na papíře, resp. offline. Díky topologii peer-to-peer je komukoliv zabráněno, aby s hodnotou téhle měny jakkoli manipuloval nebo vyvolal umělou inflaci.

Ohodnoťte článek
 

Štítky:

 

1 komentář

  1. ko$a napsal:

    tak to je paráda! Jestli to dobře chápu, tak jsou to jakési imaginární peníze, které mi někde dají zadarmo!

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání