Pokud se řadíte mezi ty dlužníky, kteří mají potíže se splácením svého úvěru, jestliže jste již vyčerpali všechny možnosti a využili všech vstřícných nabídek ze strany banky, například v podobě nového splátkového kalendáře, čeká vás s docela velkou pravděpodobností zesplatnění půjčky. V praxi se jedná o poslední fázi předtím, než vám na dveře zabuší exekutor. Banka totiž nemá na výběr a vy jste nuceni uhradit celou zbývající dlužnou částku včetně úroků z prodlení. Kdy přesně dochází k zesplatnění půjčky a co všechno obnáší?

V našem článku budeme vycházet z toho, co je obecně platné, a co funguje u většiny bank a nebankovních společností. Není vyloučeno, že vaše konkrétní smlouva o poskytnutí úvěru bude zahrnovat jiné postupy zesplatnění půjčky.

Co je zesplatnění úvěru?

Kdy přesně dochází k zesplatnění úvěru? Jednoduše řečeno v okamžiku, kdy bance či nebankovní společnosti dojde trpělivost s vaším nesplácením dluhů. Posílá vám banka upomínky, na které nereagujete? Hrajete si na mrtvého brouka? Pak zesplatnění půjčky můžete v nejbližších dnech či měsících očekávat.

Zesplatnění v podstatě znamená ukončení úvěrové smlouvy, například kvůli dluhu na splátkách, přičemž je nutno uhradit celou zbývající dlužnou částku do určitého data.

Zesplatnění úvěru vychází z obchodních podmínek dané půjčky. Umožňuje, že dluh je prohlášený za splatný a může tedy přímo následovat exekuční příkaz.

Něco jiného je, máte-li půjčku na základě smlouvy od fyzické osoby nebo nějaké menší společnosti. V tomto případě musí dojít nejdříve k soudu.

Kdy dojde k zesplatnění půjčky?

Odpověď na tuto otázku najdete v obchodních podmínkách konkrétní banky či nebankovní společnosti. Nejčastěji dojde k zesplatnění úvěru v momentě, kdy banka či úvěrová společnost zjistí, že zástava, kterou jste půjčku zajistili, je nezpůsobilá, pokud jste uvedli nepravdivé informace nebo v případě, že jste úvěr využili pro jiné účely, než bylo sjednáno atd. No, a samozřejmě i v případě, že půjčku nesplácíte. Obecně se jedná o momenty, kdy věřitel může na základě smlouvy odstoupit.

K zesplatnění úvěru může dojít i tehdy, kdy poctivě splácíte, ale poměry se u vás změní natolik, že se pro věřitele stanete rizikovými.
Podmínky ve smlouvě bývají velmi často dosti obecně řečeny, což věřiteli dává opravdu velký prostor k tomu, kdy zesplatnění půjčky vyhlásí.

Jak se vyhnout zesplatnění úvěru?

Nejideálnějším krokem vždy je snažit se s věřitelem komunikovat, pokud se vyskytne jakýkoli problém. Přesto, že se to nemusí na první dojem zdát, právě banky bývají ke svým klientům vstřícné a ochotně nabízí restrukturalizaci úvěru a jiné ústupky a možnosti řešení situace. Komunikace je zkrátka naprostý základ.

Pokud nehodláte jakkoli reagovat na výzvy a upomínky, nemůžete snad ani ze strany věřitele jakoukoli vstřícnost čekat.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání