Doba, kdy mít půjčku je zcela „normální“ stejně asi jako nákup v supermarketu, je tady. Půjčujeme si nejen na bydlení nebo zařízení domu či bytu, ale i na letní dovolené u moře, vánoční dárky nebo nejnovější modely chytrých telefonů. Rychlá půjčka je dokonce trendem i mezi mladými lidmi. Podle Bankovního a Nebankovního registru klientských informací dluží Češi aktuálně přes dva biliony korun. A průměrný dluh stále narůstá. Co dalšího vyplývá z nejnovějších statistik?

Zadlužení Čechů stoupá

Snímek obrazovky 2017-06-15 v 16.19.50

Z celkového dluhu, který aktuálně činí více než dva biliony korun, jde zhruba o 80 %, které jsme si vypůjčili na bydlení. Díky rekordně nízkým úrokům hypotečních úvěrů si sen o vlastním domku splnilo neuvěřitelné množství lidí. Na níže uvedeném grafu můžeme vidět vývoj průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů:

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Od března stouply dluhy Čechů o nějakých 8,41 miliard korun na dubnových 1,455 bilionu. Nutno podotknout, že jde opět pouze o peníze, které jsme si půjčili na bydlení.

Zbývající dluhy jsou doménou klasických spotřebitelských půjček a úvěrů, mezi něž se řadí mikropůjčky do další výplaty, ale třeba i účelové úvěry na vybavení donu či bytu. Dluhy českých domácností takto stoupají už od února minulého roku, což nedávno potvrdila Česká národní banka.

Zásady zodpovědného půjčování

Ještě než si vezmete půjčku, rozmyslete si, zda ji opravdu potřebujete a zda ji vůbec budete vědět splatit. Buďte k sobě upřímný a zodpovědný za své činy. Půjčka ihned na účet nebo na ruku je skvělá věc, avšak je ji třeba využít tehdy, pokud jste si 100% – ne jistý, že ji budete moci splatit.

Zadlužení Čechů je vysoké

Pokud postupujete podle zásad odpovědného půjčování a narazili jste na nevýhodnou půjčku máme pro vás dobrou zprávu – rizikových půjček každoročně ubývá. Ohrožený dluh se meziročně snížil o 6 miliard korun a z celkového objemu činí pouhé dvě procenta. Může za to nejen lepší finanční gramotnost Čechů, ale i nízká nezaměstnanost a skutečnost, že banky i nebankovní domy klienty důkladně prověřují, než jim půjčku schválí.

To ostatně ukládá i novela zákona o spotřebitelském úvěru. Pokud by banky či nebankovní instituce důkladně neprověřily klientovy příjmy a jeho bonitu, přesto mu však půjčku schválily a on ji nedokázal splácet, může být v krajním případě podepsaná smlouva prohlášena za neplatnou. Tato skutečnost má jistě vliv také na nižší počet dlužníků, který se aktuálně zastavil na čísle 3 030 000.

Spolehlivé a ověřené půjčky

Před půjčením si důkladně prověřte poskytovatele půjčky. Také nezapomínejte na porovnávání půjček prostřednictvím různých internetových porovnávačů, jako např. https://www.hyperfinance.cz/pujcky/nebankovni-pujcky/ tak, abyste získali nejvýhodnější nabídku na trhu!

Dlužíme přes dva biliony korun a zadlužený je každý třetí Čech. Co dalšího vyplývá z aktuálních statistik? 1 x hlasováno
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání