Již tradičně je termínem pro odevzdání daňového přiznání konec března. Letos tento termín vyšel na 1. dubna 2019. V tom ideálním případě už máte vše odevzdáno. V tom horším jste na něco zapomněli a hrozí vám pokuta. Do jakého termínu musíte odevzdat daňové přiznání bez toho, abyste dostali pokutu?

Finanční úřad toleruje až 5 dní zpoždění

Pokud jste daňové přiznání zapomněli odevzdat, finanční úřad vám bude tolerovat až 5 dní prodlení. Na vyplnění daňového přiznání v podstatě není nic těžkého, ale samozřejmě, že vám jistý čas zabere. Hodně záleží na tom, u kolika zaměstnavatelů jste loni pracovali, kolik jste vydali faktur, popřípadě kolik daňových slev hodláte uplatnit. Zjištění veškerých příjmů a výdajů a obstarání jejich potvrzení už je časově náročnější.

Vyplnění samotného formuláře trvá chvilku a kromě toho máte také možnost stáhnout si interaktivní formulář, který vám usnadní práci a ušetří čas. Jestliže bojujete s každou minutou, vyplňte pouze daňové přiznání. Přehledy na zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení musíte odevzdat až do 2. května 2019.

Rozhodně nezapomeňte doložit všechny přílohy, jako například potvrzení příjmů od všech zaměstnavatelů, potvrzení o splátkách hypotéky o důchodovém pojištění a další dokumenty.

Jakým způsobem odevzdat daňové přiznání?

  • osobně ho donést na podatelnu místního finančního úřadu
  • zaslat ho poštou (jako rozhodující je datum odeslání, tedy razítko na obálce)
  • přes datovou schránku s elektronickým podpisem
  • elektronicky, přičemž na webu finanční správy vyplníte všechny formuláře, na finanční úřad pak do 5 dnů donesete podepsaný zjednodušený formulář

Odevzdání daňového přiznání po termínu

Co dělat, když jste daňové přiznání nestihli odevzdat včas? Možností máte několik. Nejideálnější je, pokud ho stihnete podat do pěti dnů po termínu. V takovém případě vám finanční úřad prodlení toleruje a nemusíte platit žádnou pokutu. Pozdní odevzdání do 5 dní daňová správa toleruje bez sankcí. Letos tato 5-denní tolerance připadla na 8. dubna 2019.

Další z možností je odevzdání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce. V takovém případě bylo nutné do 1. dubna donést na finanční úřad doklad o tom, že podáváte daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce. Musíte doložit plnou moc ke zpracování daňového přiznání podepsanou daňovým poradcem. V tomto případě musíte daňové přiznání odevzdat až začátkem července. I zde platí 5-denní tolerance pro informování finančního úřadu, tedy do 8. dubna.

Co dělat po uplynutí termínu pro odevzdání daňového přiznání?

Jak postupovat v případě, že jste promeškali i onu pětidenní toleranci? Samozřejmě i tak máte povinnost daňové přiznání odevzdat. Navíc počítejte s nějakou pokutou za prodlení.

Výše pokuty se odvíjí podle částky dlužné daně. Za každý den zpoždění je to 0,005% z dlužné částky. Maximální výše pokuty je až 5% z dlužné daně. Počítejte také s úroky za pozdní splacení daně.

Pokud je vypočtená pokuta za pozdní odevzdání daňového přiznání nižší než 200 korun, pokutu neplatíte.

Jestliže se stane, že daňové přiznání neodevzdáte vůbec, dostáváte automaticky pokutu ve výši minimálně 500 korun bez ohledu na to, jak velká daň vám byla vypočítána.

Jestliže jste z nějakého důvodu ještě daňové přiznání neodevzdali, rozhodně neotálejte a situaci řešte.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání