ETF jsou burzovně obchodované fondy a investice do nich by mohla být ideální pro všechny, kteří mají důvěru ve finanční trh, spoří finance a zároveň investují do klasických podílových fondů. Investice do ETF není pasivní záležitostí, jako například stavební spoření. Od investora vyžaduje trochu větší aktivitu.

Pokud máte zkušenost s investicí do klasických podílových fondů, určitě zvažte investici do ETF.

  • ETFExchange Traded Funds – fondy obchodované na burze

Jednou z hlavních výhod investice do ETF je diverzifikace /rozčlenění/ rizika díky snadnému rozlišení portfolia ETF. Kromě toho je investice do ETF založena na přímém online způsobu obchodu na akciovém trhu. K investici do ETF je však nezbytně nutná jistá odborná znalost toho, do čeho přesně chcete investovat a jaká jsou rizika spojená s touto investicí.

  • ETCExchange Trade Commodities – komodity obchodované na burze

Kromě ETF máte možnost na také investice do ETC. Jsou podobné jako ETF, sledují výkon indexu základní komodity namísto indexu akciového trhu. Obchodování s ETC probíhá podobně jako s akciemi, ovšem je vám umožněn přístup ke komoditám a jejich indexům.

ETF představují investiční fondy obchodované na burze, podobně jako klasické akcie. Jsou ideální pro diverzifikaci portfolia, protože v některých případech mají regionální orientaci. Sledují indexy komodit, měn, dluhopisů a akcií. Údaje Financial Times uvádí, že v lednu roku 2016 bylo na světě víc jak 6 000 ETF.

Investice do ETF se vyplatí především investorům, kteří si na trzích nakupují aktiva sami a bez placeného poradenství.

Rozdíl mezi ETF a podílovými fondy

Pouze malá část aktivně řízených podílových fondů zvládne dlouhodobě překonávat srovnávací index. Proto by se mohlo zdát být výhodnější nakoupit ETF, který index kopíruje. V každém případě je nutné si uvědomit, že může dojít k měnovému riziku, a právě to je nyní poměrně aktuální, vezmeme-li v úvahu devizové intervence ČNB.

ETF nejsou na rozdíl od podílových fondů k dispozici v koruně s měnovým zajištěním, proto je třeba mít na vědomí měnové riziko.

PŘÍKLAD: Jeden investor investuje do aktivně spravovaného fondu v korunách a s měnovým zajištěním. Druhý, český, investor koupí ETF v dolarech s nízkými náklady a lepší výkonností. Pokud však posílí koruna, bude na tom lépe investor, který investoval do aktivně spravovaného fondu v korunách.

Je velice těžké říci, zda je výhodnější investice do ETF nebo do podílových fondů. Bereme-li v potaz náklady a další okolnosti, je však jisté, že indexový fond bude mít vyšší výkonnost než aktivně řízený podílový fond. Jako jednorázová investice jsou ETF odborníky často doporučované. Malé a pravidelné investice vyžadují poplatky za nákup, takže i z tohoto hlediska je ETF rozhodně výhodnější.

Odborníci často doporučují ETS s širokým akciovým indexem oproti úzce zaměřeným ETF, které sledují pouze jeden trh, popřípadě sektor.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání