V polovině ledna letošního roku bylo u nás zavedeno otevřené bankovnictví. V praxi funguje tak, že po přihlášení do internetového bankovnictví máte možnost nahlédnout na své účty i u dalších bank, odesílat z nich platby a provádět úpravy.

Otevřené bankovnictví nezavedly naše banky tak docela dobrovolně. Tato povinnost jim byla udělena zákonem o platebním styku. Tím, kdo banky přiměl k takové formě spolupráce, je vlastně Evropská unie.

Jak funguje otevřené bankovnictví?

Otevřené bankovnictví funguje tak, že se přihlásíte do internetového bankovnictví svojí banky, a že z něj můžete rovnou obsluhovat i další účty a aplikace, které získaly licenci ČNB pro přístup k osobním bankovním údajům.

Aplikace je možné si bezpečně propojit s osobním internetovým bankovnictvím. Kromě toho vám také dokáží poradit, jak lépe a hospodárněji nakládat se svými financemi, včas vás upozorní na nedostatek peněz na účtu, na přečerpání finančního limitu i na nové nabídky vaší banky.
Aplikace mají povoleno vidět do vašeho účtu a některé z nich také mohou provádět platby. Od koho toto povolení získají? Samozřejmě od ČNB, vaší banky, ale především od vás, a to tím, že si je nainstalujete a povolíte jim přístup do svých účtů. V momentě, kdy si aplikaci nainstalujete a odsouhlasíte podmínky, vaše banka je povinna této aplikaci poskytnout informace o vašich účtech.

Rozsah oprávnění si určíte sami

Rozsah oprávnění a to, co s účty budete moci dělat, si určujete sami při aktivaci propojení. Toto nastavení je možné kdykoli změnit nebo zcela ukončit. Banky jsou povinny tuto možnost svým klientům nabídnout, ale rozhodnutí je samozřejmě na vás samotných. Oprávnění je buď v rozsahu pouhého nahlédnutí anebo v podobě provádění plateb.

Je otevřené bankovnictví bezpečné?

Zneužít a napadnout je možné prakticky cokoli. Z hlediska bezpečnosti je na tom otevřené bankovnictví podobně, jako internetové bankovnictví. Pokud jednáte rozumně a neděláte neuvážené kroky, jsou vaše finance mimo nebezpečí.

Každá třetí strana je prověřena Českou národní bankou, která také uděluje licenci potřebnou pro přístup k vašim údajům. V každém případě jste to pouze vy, kdo třetí straně přístup povolí či zamítne.

Coby klient máte o všech souhlasech v otevřeném bankovnictví přehled. U všech těchto souhlasů je vždy uvedena doba platnosti, přičemž zrušit ho můžete ještě před vypršením této doby.

Jakékoli třetí straně poskytněte přístup k vašemu bankovnictví jen po důkladném rozmyšlení. Poskytnout ho například bance, u níž žádáte o hypotéku, je samozřejmě praktické. U pochybné aplikace se však mějte na pozoru. Prostřednictvím přesměrování na falešnou stránku se může pokusit získat přístup k vašim přihlašovacím údajům a zneužít vaší neuvážlivosti.

Bankovní transakce nemohou probíhat samovolně, ke každé je třeba vaší autorizace a souhlas, například formou sms.

O otevřené bankovnictví projevilo zájem 60% Čechů

Samozřejmě již před uvedením proběhla řada průzkumů zaměřujících se na to, zda Češi o otevřené bankovnictví vůbec stojí. Ukázalo se, že 60% dotázaných Čechů o otevřené bankovnictví zájem má. Dá se proto předpokládat, že se stane běžným klientským požadavkem.
Klienti chápou otevřené bankovnictví jako zjednodušení správy peněz. Povinné však nebude.

Možnosti využití otevřeného bankovnictví

  • pokud máte víc bankovních účtů, vyberete si internet banking u toho, kde vám to nejvíc vyhovuje a jednoduše připojíte další účty. Uvidíte pak pohyby na účtech i zůstatky u všech ostatních připojených účtů
  • lze také propojit účty manželů či partnerů, které mají vzájemně dispoziční práva
  • pomocí otevřeného bankovnictví můžete sestavovat svůj finanční plán, podobně, jako to dělají klasičtí finanční poradci, snadno uspořádáte své rodinné finance bez nutnosti si kamkoli zapisovat příjmy a výdaje
  • otevřené bankovnictví se hodí také pro nákupy v e-shopech, kdy obchodníkovi povolíte propojení s vaším účtem. Při nákupu kliknete pouze na tlačítko „zaplatit“ a přesměrování do internetového bankovnictví proběhne samo bez neustálého vyplňování přihlašovacích údajů. Platbu pak sami potvrdíte, například pomocí kódu v SMS
  • v případě, že si chcete půjčit peníze, máte možnost společnosti povolit přístup k vašemu účtu. Ta si prohlédne vaše příjmy a výdaje a sama určí, zda vám je ochotna půjčit a s jakým úrokem. Výhodou je, že nemusíte nic sami vyhledávat a dokládat. Úvěrová společnost si tyto informace ověří sama nahlédnutím do vašeho účtu

Jak již bylo řečeno, očekává se, že se v budoucnu stane otevřené bankovnictví standardem. Klienti budou zahrnuti řadou nabídek, některé služby budou v případě propojení bankovnictví levnější, pro některé služby bude dokonce podmínkou. Klienti nejsou povinni zpřístupňovat své bankovní údaje třetí straně, jedná se pouze o možnost.

Jak funguje otevřené bankovnictví? 1 x hlasováno
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání