Bez finanční rezervy je v České republice stále více, než pětina českých domácností. Pro lidi v dnešní době trendem život na dluh. Běžně si půjčujeme na bydlení, vybavení bytu i na dovolenou. S půjčkou má zkušenost téměř 62% lidí.

Finanční úspory rostou

I přes fakt, že je trendem žít na dluh, najde se stále mnoho domácností, kde se šetří. Za rok 2016 stouply úspory domácností v bankách o 8,4 procenta. Lidé mají na vkladech uloženo 2206 miliard korun, jak ukazuje statistika ČNB vydaná v prosinci 2016. Za uplynulý rok domácnosti naspořili 172 miliard korun.

Půjčku má každý druhý

Ačkoliv vklady v bankách rostou, půjčku má každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčují na bydlení, vybavení, elektroniku, dovolené. Téměř dvě procenta lidí se však dostává do problémů se splácením. Lidé si navíc půjčují i na staré dluhy, čímž se dostávají do začarovaného kruhu. Problémem je, že lidé neporovnávají jednotlivé nabídky, nevěnují pozornost úrokovým sazbám a navíc nečtou podmínky půjčky, případně nerozumí pojmům. Mnoho lidí uvítá možnost okamžitého příjmu, aniž by u toho přemýšleli, zda budou mít později na splátku a kolik přeplatí. Oblíbená je půjčka bez doložení příjmů.  Nejčastěji si půjčujeme v červnu na dovolenou a v listopadu na vánoční dárky, kdy zájem o nebankovní půjčky roste zhruba o čtvrtinu. Roste počet lidí, kteří si půjčí peníze a zimu stráví v exotické destinaci.

Jaký typ půjčky využíváme nejčastěji?

Bankovní půjčky lákají především středoškoláky a vysokoškoláky. Lidé se základním vzděláním a výučním listem zase dávají přednost nebankovním půjčkám typu půjčky bez nahlížení do registru dlužníků.  Oblíbené jsou půjčky s minimem dokladů a bez zbytečné administrativy.

Nějakou formu půjčky má téměř 35% Čechů. 1/4 lidí si půjčila od banky, další 1/4 má nebankovní půjčku bezúčelovou. V 37% si pak půjčují muži, ženy ve 32% . Bankovní půjčky jsou oblíbenější mnohem více.

Data pocházejí z volně prodejné studie GfK Půjčky. Výzkum byl proveden metodou CAPI na reprezentativním vzorku 854 respondentů ve věku od 18 do 69 let v České republice v prosinci 2015 a listopad 2014 na vzorku 865 respondentů.

Jak jsou nejčastější chyby při výběru půjčky?

Většina Čechů podle průzkumů kývne okamžitě na první půjčku, která se jim namane. Neradi se zabývají tím, čemu nerozumí a jsou často pohodlní nabídky mezi sebou porovnávat. Klienti také často žádají o půjčku banku v domnění, že jim jako stálým klientům nabídnou lepší úroky a podmínky.

Další častou chybou je řešení půjčky na poslední chvíli. Pokud se ocitnou pod tlakem, často se dopouští chyb. Proč kvůli pár dním chcete platit zbytečně několik let navíc? Při porovnávání půjček často sledujeme špatné parametry, nejčastěji sledujeme pouze hodnotu úroku, ve které však nejsou zahrnuty všechny poplatky. Důležitý je tedy údaj RPSN, který je vyjádřen procentem a zahrnuje veškeré poplatky.

Kdo si půjčuje nejčastěji?

Nejčastěji si půjčují mladí lidé, kteří se osamostatňují a staví na vlastní nohy. Mladší ročníky však často sahají po velkém množství půjček. Nejvíce, téměř 60 procent Čechů si půjčuje na automobil. Přes 20% žadatelů si půjčuje na nábytek a přes 13% lidí si půjčuje na elektroniku.

Dlouhodobé půjčky si pak berou nejčastěji lidé mezi 35 a 44 lety. Krátkodobé půjčky využívají i lidé starší 50 let. Stále se zvyšuje počet lidí, kteří si půjčují na bydlení. Češi se začínají zadlužovat mnohem zodpovědněji než dosud.

Češi mají poměrně nízkou finanční gramotnost, proto je půjčování stále problém, zejména pro nízkopříjmové skupiny a rodiny s malými dětmi. Vždy je potřeba brát půjčku zodpovědně, i když si půjčujete jen malou částku.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání