Přemýšlíte, jak na platby do zahraničí, abyste se vyhnuli vysokým poplatkům za převod? S největší pravděpodobností zcela zbytečně. Poplatkům za platby do zahraničí je takřka nemožné se vyhnout, ba dokonce vychází i na několik stovek korun.

Velmi často se totiž setkáte s případem, že majitel ubytovacího zařízení, kam se chystáte na dovolenou, požaduje po vás platbu za rezervaci předem na účet. Jestliže se poplatek rozhodnete zaplatit na pobočce v bance, může vás platba do zahraničí vyjít až na 500 korun vzhledem k tomu, že si banka účtuje poplatek také za elektronické zpracování.

Jak na platby do zahraničí v rámci jedné banky? Zde už jsou podmínky mnohem výhodnější. Jste-li například klientem České spořitelny a platbu zasíláte na účet Slovenské spořitelny, zaplatíte navíc pouze 50,- Kč.

Fio banka dokonce za platby do zahraničí neúčtuje žádné poplatky

Jak na platby do zahraničí přes SEPA?

Jestliže posíláte platbu v eurech, poplatky jsou obecně nižší, než je tomu u jiných měn. Drtivá většina evropských bank totiž využívá pro převody plateb mezi různými státy SEPA převody, což jsou platby v eurech mezi členskými bankami jednotného platebního prostoru s uvedením čísla účtu plátce i příjemce ve formátu IBAN, kódu banky plátce a příjemce ve formátu BIC, kódu zpoplatnění SHA.

IBAN – číslo účtu zapsané v mezinárodním formátu
BIC – kód banky v mezinárodním platebním styku
SHA – plátce i příjemce hradí poplatky své banky

Způsob, jak na platby do zahraničí ušetřit, spočívá také v poslané částce. Určité banky právě tento faktor totiž zohledňují u výše poplatků. Obvykle za poplatky za platby do zahraničí dáte řádově několik stovek korun. SEPA platbu do zahraničí však mají kromě klientů Fio banky také klienti banky Zuno (s účtem Plus) a mBank.

Jak na platby do zahraničí – postup

Jestliže se chystáte odeslat platbu do zahraničí, budete k tomu potřebovat:
Číslo účtu plátce – nezapomeňte na číslo ve formátu IBAN, pokud platbu zasíláte do zemí evropského hospodářského prostoru a dalších.
Název účtu příjemce (popřípadě adresu) – obvykle se jedná o jméno příjemce nebo společnosti.
Identifikaci banky příjemce – kód BIC (popřípadě kód ABA, FW, CC či BSB u zemí, kterých se to týká).

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

1 komentář

  1. Marek napsal:

    „Fio banka dokonce za platby do zahraničí neúčtuje žádné poplatky“

    Nezabúdajme na fakt (ktorý si veľa ľudí neuvedomuje), že banky používaju podhodnotené kurzy (nákup/predaj), čo je vlastne skrytý poplatok banky. Jednoducho spôsob akým si banky tvoria zisk. Takže ten „prevod bez poplatku“ nie je až tak celkom bez poplatku.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání