Měli jste v plánu koupit si lednici na splátky, ale společnost, u které jste si chtěli půjčit, vám sdělila, že vám peníze neposkytne, protože jste uveden v registru dlužníků? Zapsání na registr dlužníků jde poměrně rychle: stačí si totiž půjčit a jednou se opozdit se splátkami. Přestože jste dluh dávno uhradili, stále je vaše jméno v registru dlužníků uvedeno a vy jste v koncích. Jak na vymazání z registru dlužníků?

Registr dlužníků Solus hromadí údaje pouze o těch, kteří své smluvní závazky dlouhodobě neplatí v rámci členů sdružení Solus. Jedná se o banky, nebankovní společnosti, stavební spořitelny i mobilní operátory. Ve chvíli, kdy dlužník své dluhy splatí, není z registru vymazán okamžitě. Jak na vymazání z registru dlužníků? Pozor! Lhůta na výmaz je až 3 roky! (u služeb elektronických komunikací 1 rok). Pokud chcete odstranit z registru dlužníků, nejenže musíte uhradit veškeré dluhy, ale musí také uběhnout tato lhůta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak zjistit, kdo vás zapsal do registru dlužníků?

Ano – zní to zcela nelogicky a k tápání, jak na vymazání z registru dlužníků pokud už je dlužná částka zaplacena, by prostě nemělo docházet. Podle zákona musí správce provést výmaz z registru dlužníků v momentě, kdy byl dluh splacen. Kromě toho registry můžou zveřejňovat údaje o dlužnících pouze v případě, že s tím dlužník souhlasí, o čemž v říjnu 2013 rozhodl Úřad na ochranu osobních údajů. Registr však s tímto rozhodnutím nesouhlasí a v současné době běží dvě správní žaloby vůči Úřadu na ochranu osobních údajů.

Dlužníci však mnohdy poskytli souhlas s uvedením jejich údajů v registru, aniž by si toho byli vědomi. Souhlas někdy bývá přímo součástí smlouvy a často je uveden ve všeobecných obchodních podmínkách. Jak na smazání z registru dlužníků Solus v takovémto případě? Můžete svůj souhlas kdykoli zrušit a registr je následně povinen vaše údaje vymazat.

Jak odstranit záznam z registru dlužníků i poté, co by údaje měly být odstraněny, ale nejsou? Můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů s žádostí o zajištění opatření k nápravě. Úřad pak může správci za jeho jednání uložit pokutu ve výši až 5 milionů korun.

Jak na vymazání z registru dlužníků Solus krok za krokem:

 1. Splaťte veškeré své závazky u společnosti, která vás do registru dlužníků nechala zapsat?
 2. Zrušte smluvní vztahy s touto společností
 3. Současně se žádostí o zrušení smlouvy pošlete společnosti odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů
 4. Poté lze požádat o výmaz údajů. V případě, že jste souhlas s poskytnutím údajů registru dlužníků neposkytli, písemně podejte žádost o výmaz svých údajů a odkažte také na tuto skutečnost
 5. Pokud vás registr ani poté neodstraní ze seznamu dlužníků, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů s žádostí o nápravu této skutečnosti
 6. V nejkrajnějším případě podejte žalobu na ochranu osobnosti a žádejte finanční náhradu
Ohodnoťte článek
 

Štítky: , , , ,

 

31 komentářů

 1. Bořek napsal:

  Díky za radu jak postupovat při vymazání žádosti z registru dlužníku Solus, přesně toto jsem hledal..

  • M. Tomášek napsal:

   Dobrý den, rád bych zažádal o výmaz z registru dlužníků,více jak rok nemám žádný dluh, ale nevím jak, všude je sice návod, ale nikde kam a jak to poslat. předem děkuji za info M. Tomášek

  • Veronika napsal:

   Dobrý den, bohužel teď řeším stejný problém co se přítele týče. Povedlo se Vám okamžité vyjmutí vašich údajů a jména z registru? Děkuji

 2. František napsal:

  Děkuji za postup. Hned to napíši dceři. Ta se dostala do registru za neuhrazených 66,-Kč od MT Vodafone. Bohužel pro ni, to nevěděla, že je má uhradit. V exekuci musela uhradit 8 978,-Kč, které již uhradila. Zjistila to až, při použití platební karty, že má zablokovaný účet. Již je to půl roku od úhrady a ještě je zapsaná v registru. Bude ráda tomuto řešení.

 3. Petr napsal:

  Dobrý den, jsem registrová njako dlužník v solusu od společnosti O2 v životě jsem s O2 žádnou smlouvo o dodávkách nějaké služby nepodepsal a nikdy jsem jim nedal souhlas se zpracováním osobních údajů. Jak v této situaci postupovat? Děkuji za odpověď

  • Jaknafinance.eu napsal:

   Dobrý den,

   pokud jste nikdy nedal svůj souhlas se zpracováním osobních dat, natož abyste podepisoval smlouvu, pak by vznik takové situace byl jen málo pravděpodobný. Netuším, jaké praktiky O2 má, ale konkurenční operátoři vysílali do ulic distributory, kteří lákali nové klienty na výhodné tarify, ti pak podepsali smlouvu, kterou sice později odmítli a zrušili, ale už poskytli osobní data včetně čísla OP. Logická vysvětlení, jak mohla takováto situace vzniknout:

   1. Jde o naprostý omyl
   2. Někdo použil Vaše jméno
   3. Opravdu něco dlužíte, ale netušíte to – náhodně jste něco podepsal, odklikl na internetu například s nějakou objednávkou, udělil souhlas ke zpracování dat nebo jste odsouhlasil nevědomky něco, za co jste měl zaplatit, ale netušil jste o tom a nyní Vám dluh narostl

   Jak vše řešit? Rozhodně se co nejdříve obrátit na O2. Mají bezplatnou zákaznickou linku *11 a nebo zkuste 800 02 02 02, kde by měli vyřizovat i nejrůznější problémy a reklamace. V každém případě Vám musí sdělit, za co dlužíte, proč jste v registru zapsán a jak se dostali k Vašim osobním údajům. Pokud zrovna na těchto číslech nenarazíte na nikoho kompetentního, rozhodně Vám dají kontakt na někoho, kdo tyto situace řeší.

   • Petr napsal:

    Dobrý den, jedná se o pevnou telefonní linku kterou bratr objednal online na mě ale nikdy nepodepsal žádnou smlouvu. Pouze objednal online přišel technik zapojil odešel a normálně se platili faktury. Poté nastalo stěhování ale pevnou linku nikdo nezrušil a O2 dále posílalo po dobu zhruba 9 měsíců faktury na starou adresu než tu pevnou linku odpojili kvůli neplacení – upomínky a veškerou korespondenci posílali na starou adresu. Dluh jsem již uhradil v plné výši. Na webu O2 jsem se dočetl že všechny smluvní závazky jsou ukončeny po uhrazení všech dluhů. Jé možné od O2 po doložení uhrazení požadovat písemné zrušení smluvních vztahů včetně souhlasu se zpracováním osobních údajů a nsáledně požádat o plamžitý výmaz ze SOLUSu? nebo budu muset čekat 1 roční čekací lhůtu na výmaz? SOLUS jako soukromá organizace by neměla zpracovávat osobní údaje bez mého souhlasu. Je tedy možné takto dosáhnout okamžitého výmazu z registru dlužníků?

    • Jaknafinance.eu napsal:

     Dobrý den,
     váš dodatek celou situaci vysvětluje.Teprve nedávno vydal Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodnutí, ve kterém je uvedeno, že registry dlužníků v České republice mohou obsahovat údaje dlužníků pouze s jejich souhlasem. Bez vašeho souhlasu se tak vaše údaje nesmí v žádném registru dlužníků objevit.Co se týká SOLUSu, údaje dlužníků nejsou zpracovávány podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Prakticky jakýkoliv dlužník má nyní možnost požádat o vymazání svých údajů z registru dlužníků. Stačí formou e-mailové komunikace kontaktovat konkrétní registr a požádat je o odstraněn í vašich údajů.

     • Markéta napsal:

      Dobrý den, vím, že reaguji opožděně, ale řešíme toto nyní s klientem a Solus se ohání novelou zákona cituji přesně čl. II odst. 3 zákona č. 378/2015 Sb. a § 20z zákona č. 634/1992 Sb.s tím, že klientův souhlas ke zveřejňování nemusí mít a prostě mě jednoduše odbyli, že se se mnou absolutně nebudou bavit. Můj klient je tímto velmi poškozen, jelikož jsme to netušili, že záznam má, je to starý záznam,Telefonika O2 a jinak má bankovní i nebankovní registry čisté. Děkuji za případnou zpětnou vazbu.

 4. Božena napsal:

  Dobrý den,
  v roce 2008 byla mou matkou (v té době zákonným zástupcem) podepsána smlouva u společnosti O2, na mé jméno s mými údaji, na paušál. Faktury nehradila a já se díky tomu dostala do registru dlužníků. Dluh jsem již uhradila, tak bych chtěla požádat o radu jak postupovat a zažádat o okamžitý výmaz z registru dlužníků. A do jakého registru jsem se díky tomu dostala. Děkuji předem za radu a pomoc

 5. michaela napsal:

  Dobrý den,náhodou jsem se dozvěděla že jsem v solusu.Můžete mi poradit kde by mi mohly vyjet registr dlužníků?Nevim vůbec za co bych měla být dlužna..potřebuji to vypátrat.

 6. Klára napsal:

  Dobrý den,

  s přítelem jsme u banky žádali o hypoteční úvěr. Banka při prověřování naší bonity a závazků zjistila, že mám záznam v registru dlužníků. Takže nemůžu figurovat ani jako spolužadatel…. Stejně tak mě našel i finanční poradce a kamarád. Následně jsem si nechala udělat sms výpis u SOLUSU, kde mi bylo sděleno, že k mému rodnému číslu nejsou evidovány žádné závazky.

  Jelikož vše řádně platím, nemám žádné úvěry ani jiné nesplacené závazky a zakládám si na tom že mám „čisto“ kontaktovala jsem klientské centrum, kde mi bylo řečeno, že uvedená situace nemůže nastat a ať si podám žádost o výpis. Po opakovaném telefonátu, kdy už jsem začla být nepříčetná z neustálého „musíte si udělat výpis“ a „tohle nemůže nikdy nastat“ a důrazně jsem slečně vysvětlila, že mě nezajímá jestli situace nastat může nebo nemůže, že chci slyšet návrh řešení, dostala jsem email (info@solus.cz), na který jsem napsala žádost o prověření výše uvedeného…

  a světe div se, do 3 dnů jsem konečně dostala kloudnou odpověď :

  „na základě Vašeho podnětu, který jsme obdrželi dne 30.1.2015 došlo k prověření Vašeho případu. Bylo zjištěno, že již od 26.1.2015 není v Registru FO na Vaše rodné číslo evidován žádný záznam. Před tímto datem nás kontaktovala členská společnost s tím, že v databázi našla sporné záznamy pravděpodobně o jiné osobě (v Registru FO byly uvedeny údaje k Vašemu rodnému číslu, které neodpovídaly Vašim osobním údajům). Tyto záznamy byly zablokovány a následně členskou společností vymazány. “

  Takže s přítelem zvažujeme, jaké další kroky učiníme. Protože není možné, aby někdo vedl v databázi neoprávněně údaje o mé osobě (a věřím že takových to chyb tam mají více) – kdy navíc nejde jen tak o nějaký registr, ale o institut který je směrodatný při vyhodnocení poskytnutí úvěrů a jiných finančních produktů.
  SOLUS sice alibisticky tvrdí, že nemůže za to, co si tam společnosti zadají, na druhou stranu by si měli zadávané údaje minimálně ověřit…

 7. lukas napsal:

  Dobry den,mel jsem v roce 2010 opozdene splatky u burinky,nasledoval vklad do solusu,vse jsem ihned po zjisteni uhradil,burinka mi pobezi jeste 10let,mohu jiz pozadato vymaz ted nebo az po uplnem zaplaceni celeho uveru?Dekuji

 8. Tomáš napsal:

  Dobrý den, je nějaká možnost, zjistit, kterou společností jsem byl vložen do registru?

 9. Martina napsal:

  Dobrý den Kláro, pozor! Ještě existuje bankovní registr CBCB. Obraťtě se tam. Není pouze SOLUS.

 10. Pavel napsal:

  Dobrý den jsem zapsaný v registru, že jsem zapoměl zaplatit pokutu 500kč dostal jsem exekuci na učet v listopadu 2014 volal jsem všude možně a bylo mi rečeno, že mohu zažádat o smazaní z registru až po půl roce..

 11. andrea napsal:

  dobrý den porad te mi pls díky manželovi jsem se dostala do finančních problému a proto jsem šla do insolvence je to skoro rok co byl dluh zaplacen prodejem domku ted jsme v podnajmu a můj příjem by krásně stačil na úvěr ale bohužel mám smůlu jsem v registru .co mánm dělat a jak dlouho tak budu? Děkuji za odpověd

 12. petr napsal:

  Dobry den existuje nekdo kdo by mi mohl zjistit v jakych jsem registrech? Vse mam zaplacene ale registru je hafo a jak z nich ven dekuji petr

 13. petra napsal:

  Dobry den.pri zadosti o půjčku jsem zjistila ze sem v registru Solus ale není mne znamo kuli cemu.muzete mne pomoct prosim?dekuji

 14. Pavla napsal:

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit. Jeden můj známý se dostal do registru. Podle zákona, jakmile vše splatí a následně zruší souhlas se zpracováním osobních údajů, měl by SOLUS smazat jeho jméno a veškeré informace o něm, tzn. i to, že před rokem a půl někde dlužil a měl by být čistý jak bílý papír.ALE. Vymáčkli jsme od všech předešlých věřitelů, že už jim nic nedluží, čili není v pozitivním registru. Jakmile by si chtěl ovšem vzít půjčku, systémy banky mu to nedovolí, protože tam přeci jenom něco vidí. Evidentně záznamy z negativního registru o dřívějších problémech se splácením.
  Myslím si, že jakmile zrušíte souhlas se zpracováním osobních údajů, oni jsou z pozice správce dle patřičného zákona povinni stáhnout Vaše informace z registrů. Pozitivního i negativního. s pozitivním jsme neměli problém, jak jsem výše uvedla, ale pojem negativní registr jako by neznali, pod trestem smrti. O tom nikdy v žádném dopise či hovoru nepadlo ani slovo, jako by neexistoval.
  Ano, pochopitelně o tříleté lhůtě vím, ale ta je po zrušení Vašeho souhlasu se sprac. os. údajů v rozporu se zákonem.

  Poraďte, pomůže stížnost na Úřadu pro ochranu osobních údajů?
  Díky, že jste dočetli až sem… :-)

  • André napsal:

   Dobrý den,

   je nutné si taky uvědomit komu dlužil. Byla-li to nebankovní společnost zákon o osobních údajích se na to vztahuje. Byla-li to však bankovní společnost, je to obrovský problém a čekat na výmaz bude muset 4 roky po doplacení, protože banky nepotřebují Váš souhlas k tomu aby mohly sdílet data o klientech s jinými bankami. Jediná vyjimka je, pokud se prokáže, že je záznam neoprávněný. Jinými slovy: Nebankovní – doplatit a odvolat souhlas. Bankovní – Nasrat…:/

 15. Štěpán Juřena napsal:

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak zjistím která společnost mě do registru zařadila ? .. Děkjui

 16. Dusan napsal:

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat jsem v registru dlužníků dluh byl už zaplacen před 4 rokama u cetelemu a na dále tam figurují nevíte kde a jak zažádat o vimaz z registru Děkuji předem M

 17. Ivo napsal:

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat a poradit. Více než před třemi lety mi skončila insolvence, kterou jsem řádně splatil. Celou částku, uznanou soudem – během necelých dvou let a tudíž je věc řádně ukončena.. Ale teď jsem zjistil, z registru SOLUS, že mám stále od jedné společnosti zapsán dluh více než 40.000 Kč. Kam se obrátit, jak postupovat. Jsem čistý jako lilie a tohle mě opravdu překvapilo – NEMILE… Děkuji za radu

 18. dusan michna napsal:

  dobry den chtel jsem se zeptat jsem v registru solus uz 5 let chtel jsem zadat o vymas z registru tak jsem volal na spolecnost cetelem tak mi bylo neprijem ne receno at poslu zadost o ukonceni smlouvi o ochranu osobnich udaju prave nevi jak to napsat nenasel jsem zadnou zadost o stahnuti sloby prosim nak poradit distak posilam email dusanmichna@email.cz dekuji predem Michna

 19. antonin napsal:

  dobrý den moc by mě zaimalo jak postupovat ,abych dosahl vymazání s registru.už dva roky jsem uplně bez dluhu.v bance mi chtěly pomoci ,ale sami neví jak .moc bych uvital nějaký kontakt či navod jak na to moc děkuji .

 20. Petr Lampa napsal:

  Dobrý den jmenuji se Petr Lampa a chtěl bych požádat o výmaz z registru.
  Závazky již mám dávno splacené jsou to už 3 roky.šlo by to prosím? děkuji P.Lampa

 21. Věra napsal:

  Dobry den …. V listopadu máme poslední splátku z insolvence…Mohli by jste mi poradit jak postupovat potom aby jsme byly vymazáni z registru dlužníku….moc dekuji za info.Věra

 22. Marta napsal:

  Dobrý den. Chtěla sem se zeptat kdy budu vymazaná ze SOLUS sem po insolvenci přes rok. Mám o výmaz zažádat a kde? Děkuji za odpověď.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání