Zákon o spotřebitelském úvěru nově přikázal všem poskytovatelům půjček prověřit výši příjmu každého žadatele. Tato novinka samozřejmě platí i pro nebankovní půjčky a půjčky bez doložení příjmu. Je to logické. Plno lidí se dostávalo do dlužných pastí a kvůli neschopnosti splácet jim hrozila exekuce. Finanční příjem je jedním z hlavních indikátorů vaší schopnosti splácet. Jak se ověřuje výše příjmu, pokud si chcete půjčit?

Ověření příjmu u malých půjček

Jestliže žádáte o nižší částku, ověření výše příjmu bude pravděpodobně probíhat tak, že se vás poskytovatel jednoduše zeptá na váš příjem a vy mu odpovíte. Žadatelé o půjčku mají samozřejmě často tendenci svůj výdělek nadhodnocovat nebo zamlčovat část výdajů. Lež se však nemusí zrovna vyplatit. V případě, že se dostanete do problémů a nebudete schopni svůj dluh splácet, zákon vás v žádném případě nechrání. Naopak vám hrozí sankce.
Ověření výše příjmu je nejrychlejší postup a setkáte se s ním právě při žádosti o nižší částky. Naproti tomu prokázání výše příjmu už se nespokojuje pouze s vaším tvrzením. V tomto případě je třeba informaci o výsi příjmu doložit. Jakým způsobem?

Co obnáší potvrzení o výši příjmu

Tento údaj v žádosti o půjčku vždy vyplňuje sám žadatel. Uvádí se čistý měsíční příjem, přičemž nemusí být samozřejmě uveden na jednotky korun přesně. Zároveň by se ale od skutečnosti neměl výrazně lišit.
Žadatel samostatně vyplňuje také běžné měsíční výdaje. Sem je třeba započítat běžné náklady na bydlení, dopravu, jídlo a další. I v tomto případě je samozřejmě nutné uvést pravdivou částku.
V žádosti bývají také dotazy ohledně způsobu bydlení, počtu vyživovaných dětí atd.

Způsoby potvrzení výše příjmu

  • Výpis z bankovního účtu – v současné době má bankovní účet většina lidí. Výpisy z účtu vám buď chodí poštou na konci každého měsíce, anebo (pokud tuto obvykle zpoplatněnou službu nemáte) máte přístup k internetovému bankovnictví, které je možné si výpisy stáhnout. Poskytovatelé půjček obvykle vyžadují výpis z bankovního účtu za posledních 3 – 6 měsíců.
    Existuje také možnost, že prověřené společnosti poskytnete přístup na svůj bankovní účet. Ta si pak veškeré údaje o vašich příjmech a výdajích zjistí sama. Jedná se o případy, kdy společnost má smlouvu přímo s bankou. Nemusíte mít proto obavy, že by se někdo cizí zmocnil vašich financí. Společnost má na základě smlouvy s bankou přístup pouze k historii transakcí. Jakákoli manipulace s účtem a penězi je vyloučená. Vaše banka však musí figurovat na seznamu subjektů, které s příslušnou společností spolupracují.
  • Výplatní pásky – zaměstnanci v běžném pracovním poměru obdrží výplatní pásku vždy každý měsíc společně s výplatou. Je zde zpravidla uveden počet odpracovaných hodin, dovolená, nemocenská, čistá i hrubá mzda.
  • Daňové přiznání – růžový formulář pro daňové přiznání dokládají pouze živnostníci. Jsou zde uvedeny výdajové paušály, proto je výhodné uvádět alespoň za poslední rok pouze reálné náklady. Budete mít sice vyšší odvody na daních, ale zároveň bude vyšší i váš příjem, který banka posuzuje.
  • Ověření výše příjmu telefonicky – tato varianta se praktikuje již méně, ale každopádně se s ní stále můžete setkat. Poskytovatel úvěru jednoduše zavolá vašemu zaměstnavateli a veškeré potřebné informace ohledně výše vašeho příjmu si zjistí sám. Pro někoho může být nepříjemné, že se tak zaměstnavatel dozví o vašem záměru vzít si půjčku. Na druhou stranu je tento způsob rychlý a pro žadatele bezpracný.
  • Státní a jiné příspěvky – v případě, že jste na mateřské dovolené, v důchodu, nebo nezaměstnaný, pobíráte určité příspěvky od státu. Jejich výši dokládáte potvrzením o vyplacení podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek, rodičovského příspěvku apod.

Jakým způsobem jste výši příjmu dokládali vy? Obešlo se vše bez potíží nebo jste narazili na nějaký problém?

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , , , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání