Důchody v roce 2016 se počítají trochu odlišným způsobem než v předešlém roce. Ve srovnání s předchozími roky nejsou změny v důchodech až tak velké. Jak si spočítat starobní důchod?

Nejen starobní důchod, ale také invalidní a pozůstalostní důchod se skládá ze:

  • základní výměry – je pro všechny občany stejná a pro rok 2016 je její výše stanovena na 2 440 korun
  • procentní výměry – je závislá na konkrétním průběhu pojištění

Výpočet důchodu v roce 2016 podle procentní výměry

Výše procentní výměry státního důchodu je závislá na příjmech během vašeho produktivního věku a také na délce získaného pojištění.

Čím jsou vaše příjmy vyšší a čím je vyšší doba pojištění, tím vyšší bude i váš starobní důchod.

Pro výpočet výše důchodu je třeba znát:

  • osobní vyměřovací základ – v roce 2016 se osobní vyměřovací základ počítá z příjmů, z nichž bylo hrazeno sociální pojištění mezi lety 1986 – 2015. Velmi jednoduše řečeno je osobní vyměřovací základ průměrná měsíční mzda v současné hodnotě. Příjmy z dřívějších let se jsou přepočítávány na současnou úroveň pomocí koeficientů zohledňujících inflaci.
  • dobu pojištění v celých ukončených letech – do této doby jsou započítávány odpracované roky a náhradní doba pojištění (například péče o dítě do 4 let věku, evidence na úřadu práce, vojenská služba či studium).

Osobní vyměřovací základ a redukce

Osobní vyměřovací základ je u výpočtu důchodu redukován. Od roku 2011 do roku 2015 se zápočet v redukčních hranicích poměrně hodně změnil. V letošním roce 2016 bude zápočet pro jednotlivé redukční hranice stejný jako loni. Změnou je však poznamenán rozsah redukčních pásem, které se odvíjí od průměrné mzdy.

V roce 2016 jsou stanovena dvě redukční pásma. První je 11 883 korun (v loňském roce to bylo 11 709 korun) a 108 024 korun (v loňském roce to bylo 106 444 korun).

U prvního redukčního pásma se osobní vyměřovací základ započítává ze 100%. Druhé redukční pásmo se započítává z 26%.

Výpočet starobního důchodu vám usnadní osobní list důchodového pojištění. Jsou v něm uvedeny započítané doby důchodového pojištění a příjmy za rozhodné období. Všichni občané mají nárok na zaslání listu důchodového pojištění od ČSSZ vždy jednou za kalendářní rok.

Jak si spočítat starobní důchod? 4 x hlasováno
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání