Co vlastně obnáší a jak získat příspěvek na bydlení? Především se jedná o finanční příspěvek státu pro osoby, jejichž výdělky jsou ve srovnání s náklady na bydlení nízké a navíc klesnou pod určitou stanovenou hranici. Jaké podmínky musíte splnit, aby vám příspěvek na bydlení byl schválen?

Výše zmíněná hranice, podle které se příspěvek na bydlení schvaluje, se vypočítává v závislosti na místě bydliště, počtu osob v domácnosti, výši společných příjmů a druhu bydlení (byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt či nájem).

Kde a jak získat příspěvek na bydlení?

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště, a podává se prostřednictvím příslušného vyplněného formuláře.

Co je třeba doložit?

Nejdůležitějším podkladem, na základě kterého můžete příspěvek na bydlení získat, jsou mimo samotnou žádost také další potřebné dokumenty a doklady. Jedná se o osobní doklady (občanský průkaz, popř. rodný list), doklady o výši příjmu, nájemní smlouvu nebo kupní smlouvu na byt. Mezi příjmy se zahrnují také rodičovské příspěvky nebo přídavky na dítě, ovšem pracovní úřad obvykle nevyžaduje jejich doložení, jelikož jsou tyto údaje již obsaženy v systému úřadu.

Společně se žádostí se dokládají také dokumenty s údaji ohledně záloh na elektřinu, plyn, vodné a stočné, doklad o zaplacení poplatku za komunální odpad a prakticky doklady o veškerých vašich výdajích za bydlení, ale naopak také ty, které dokládají vrácení přeplatku a další příjmy.

Lze o příspěvek zažádat i zpětně?

Ano, o příspěvek na bydlení lze zažádat i zpětně, a to za poslední 3 měsíce.

Mám na něj nárok – jak získat příspěvek na bydlení?

Jestliže máte v pořádku veškeré zmíněné dokumenty, v podání žádosti vám už nic nebrání. Důležité je vědět také to, že výše příjmů se dokládá za předešlé 3 měsíce. Například žádáte-li o příspěvek na bydlení v dubnu 2014, dokládáte příjmy za leden, únor a březen 2014.

Velmi zjednodušeně platí, že nárok na příspěvek na bydlení máte tehdy, vynakládáte-li 30% svých příjmů na bydlení. Zároveň ale platí, že oněch 30% nesmí být menších, než jsou zákonem stanovené náklady na bydlení. Respektive pokud máte příjem 30 000 korun měsíčně a pořídíte-li si nájem v luxusní vile za 20 000 korun, stát vám příspěvek na bydlení neodsouhlasí.

Dalším důležitým faktorem pro to, jak získat příspěvek na bydlení je fakt, že v bytě nebo domě musíte mít zřízený trvalý pobyt.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

1 komentář

  1. Emilka napsal:

    Stejně si myslím že ten příspěvek dostane jen hodně malá skupina lidí. A samozřejmě na něj dosáhnou jak se říká sociálně slabý :-)

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání