Koupili jste si někdy lednici nebo novou sedací soupravu na splátky? Pak jste podepsali smlouvu na spotřebitelský úvěr a v tu chvíli se ocitli v pozitivním registru dlužníků. Zapsáni jste do něj i v případě, že jste o hypoteční či spotřebitelský úvěr zažádali, ale vaše žádost byla zamítnuta. Do registru dlužníků se můžete dostat velmi snadno, mnohdy dokonce aniž byste o tom sami věděli.

Stejně jednoduše se vaše jméno může dostat také na seznam negativního registru. Kdo zápis do registru provádí? Je to vždy členská společnost sdružení SOLUS. Aktuální seznam členských společností si můžete prohlédnout zde.

Jaká jsou kritéria pro zapsání do registru dlužníků?

Do seznamu registru dlužníků SOLUS se dostanete v případě, že jste v prodlení s plněním svých závazků z úvěrové, leasingové a jiné smlouvy. Zápis je obvykle proveden v momentě, kdy neuhradíte 3 po sobě jdoucí splátky. V případě mobilních operátorů se jedná o 3 měsíce od data splatnosti faktury.

Existuje nějaká minimální výše dluhu, od které se do registru zapisuje?

Minimální výše hranice dlužné částky po splatnosti pro prvotní zařazení do negativního registru SOLUS je 500 korun.

Jak se dozvíte, zda jste v registru SOLUS evidován/a?

Máte 2 možnosti:

  1. Buď je nutné odeslat žádost s úředně ověřeným podpisem na adresu SOLUS, zájmové sdružení právnických osob, Antala Staška 510/38, 140 00 Praha 4 – Krč. Od roku 2006 je odpověď na takovou žádost zpoplatněna dle ceníku. Odpověď vám bude zaslána poštou doporučeně na dobírku. Písemná žádost a odpověď vás vyjde asi na 220 korun.
  2. Tuto informaci se dozvíte také pomocí SMS výpisu. Budou vám poskytnuty informace o tom, jaké společnosti dlužíte, jaká je výše dlužné částky k aktuálnímu datu apod. SMS vám bude zaslána během několika málo minut po odeslání žádosti formou SMS. Touto cestou se uvedené informace dozvíte přibližně za 100 korun.
    Prostřednictvím obou posupů se dozvíte, kdo vás zapsal do registru dlužníků.

Jak postupovat při žádosti o SMS výpis?

Pro použití této služby potřebujete SIN kód, pomocí kterého budete identifikováni. O SIN kód můžete písemně zažádat v rámci žádosti nebo prostřednictvím elektronické žádosti. Vygenerování SIN kódu trvá přibližně 2 dny.
Poté na číslo 90202 pošlete SMS ve tvaru SOLUS a svůj SIN kód (SOLUSmezeraSIN). Odpověď obdržíte velmi brzy.
SIN je identifikační kód, který nikdy nesdělujte další osobě! Jestliže dojde k jeho prozrazení, pak SOLUS doporučuje jeho zablokování a následnou změnu.

Jak zjistit, kdo vás zapsal do registru dlužníků? 3 x hlasováno
 

Štítky: , ,

 

1 komentář

  1. Radka napsal:

    Dobrý den, zjistit, jak se tam můj manžel dostal se nám povedlo, ale nikde jsem se jednoznačně nedočetla, jak se z něho dostat. Někde píšou, že stačí počkat a za nějaký čas zmizí, někde že po uhrazení dlužné částky zažádat o odstranění (ale ne toho, kdo vás tam dal) a někde zase, že se odtud nikdy nedostanete. Jsem z toho vážně smutná, že na to zase doplatí slušní lidé a velké ryby se jen smějí, protože v tom, na rozdíl od nás, umí chodit. Děkuji za reakce. Radka (radka.slamova3@seznam.cz)

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání