Díky změně pojišťovny, u které máte sjednané povinné ručení, lze za rok ušetřit mnohdy i poměrně velkou částku peněz. Máte právě vy vyhovující a výhodnou pojistku, ale nejste si jisti, zda za ni neplatíte příliš? Dříve, než začnete zjišťovat jak změnit povinné ručení, ověřte si nabídky dalších pojišťoven, zvažte všechny výhody a samozřejmě také výši pojistného.

Nejvýhodnější povinné ručení je takové, které podmínkami nejvíc vyhovuje právě vám a navíc nabízí nejvýhodnější cenu. Obecně však platí, že ve velké výhodě jsou zaměstnanci v rozmezí 30 – 50 let, žijící v menších městech a vlastnící mírně ojetý vůz. Nejdražší povinné ručení platí mladíci s čerstvým řidičákem, žijící ve velkém městě a vlastnící silné auto.

Spočítali jste si, že jinde vás pojistka vyjde mnohem levněji, a proto nyní uvažujete, jak změnit povinné ručení? Není to bohužel tak jednoduché. Výpověď pojistné smlouvy musí mít určitá pravidla!

Jak změnit povinné ručení? Začněte vypovězením smlouvy, ovšem výpověď musí být podána v pravou chvíli, jak se dočtete níže. Můžete například využít možnosti vypovědět pojistku v termínu šesti týdnů před výročím (během 6 týdnů jste stále ještě pojištěni). Zároveň s výpovědí požádejte také o vystavení potvrzení o měsících beze škod.

Kdy můžete smlouvu o povinném ručení vypovědět?

  • Šest týdnů před výročím smlouvy (den, kdy byla uzavřena)
  • Do tří měsíců od pojistné události (můžete vypovědět jak vy, tak pojišťovna; bouráte-li už několikrát za sebou, počítejte s variantou, že vás už stejná pojišťovna nebude chtít pojistit
  • Do měsíce od změny výše pojistného (pojišťovna tuto změnu obvykle oznamuje písemně)
  • V případě, že prodáte auto (musíte doložit kupní smlouvu)
  • V případě, že vám auto odcizí (musí být doložen policejní protokol)
  • Pokud je auto ekologicky zlikvidováno (musíte doložit technický průkaz se záznamem o trvalém vyřazení auta z evidence)

Až budete uvažovat o tom, jak změnit povinné ručení a jak při tom postupovat, nezapomeňte si u staré pojišťovny vyžádat potvrzení o období bez nehod. Nová pojišťovna ho pravděpodobně bude vyžadovat. Nová pojistná smlouva lze uzavřít i s předstihem, cca 2-3 měsíce předtím, než smlouva vejde v platnost, takže novou smlouvu můžete uzavřít už v momentě, kdy vypovídáte tu starou.

Jak změnit povinné ručení v případě, že nesplňujete ani jeden z výše uvedených bodů? Můžete zkusit vypovědět smlouvu dohodou, nicméně potřebujete k tomu souhlas pojišťovny. Možným důvodem pro pojišťovnu může být vaše nespokojenost nebo uvedení v omyl při sjednávání pojistného. Pokud povinné ručení zrušíte tímto způsobem, platnost smlouvy končí v den dohody a zbytek (přeplatek) pojistného vám bude vrácen.

Jak změnit povinné ručení 2 x hlasováno
 

Štítky: , ,

 

1 komentář

  1. Milan Chrastný napsal:

    Cena vozidla každý rok klesne a pojistné je závislé na aktuální pojistné hodnotě. Takže si asi 6 týdnů před výročím smlouvy zjistím bazarovou cenu svého vozu a zažádám pojišťovnu o snížení hodnoty vozu. Je to trochu starost, ale vyplatí se. Už jen proto, že vám ŽÁDNÁ pojišťovna podobnou službu nenabídne. Chrastný

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání