Rok 2018 přinesl a ještě přinese důležité změny ve zdravotním pojištění. Především by se mělo zamezit tomu, aby pojišťovny měly zájem pouze o mladé a zdravé pojištěnce. Novela zákona 48/1997 Sb. nabídne také nové příspěvky na plomby či očkování a více peněz dostanou také chroničtí pacienti. Pro OSVČ, zaměstnance i osoby bez zdanitelných příjmů se zvednou minimální platby pojistného. Seniorům a dětem bude snížen limit, nad který pojišťovna vrací pojištěnci zaplacené doplatky za léky. Seznam všech legislativních změn ve zdravotnictví si můžete prohlédnout na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Stát přidá těm, za něž zdravotní pojištění platí sám

Jedná se například o děti, studenty, nezaměstnané, seniory, vězně či osoby v invalidním důchodu. V České republice jde přibližně o 6 milionů lidí. V předchozím roce činila platba za pojištěnce 920 korun, letos, v roce 2018, to bude 969 korun. V dalších dvou letech se očekává další navýšení.

Každá z pojišťoven si platby přerozděluje podle pohlaví a věku pojištěnců. Nejmenší zájem je přirozeně o staré a nemocné pojištěnce, čemuž by se měla pokusit zamezit zmíněná novela zákona. Pojišťovna, která chronické a starší pacienty neregistruje, by měla přijít o poměrnou část přerozdělovaného zdravotního pojištění.

Za některé druhy léčby pojišťovny zaplatí víc

Z veřejného zdravotního pojištění bude nově moci být uhrazena také domácí péče o umírající, vykonávaná za pomoci mobilních hospiců, kromě toho také očkování seniorů proti pneumokoku a bílé zubní plomby pro děti, těhotné a kojící ženy. Více peněz půjde na léčbu pacientů s chronickým onemocněním (jako například cukrovka, astma, vysoký krevní tlak, rakovina či obezita).
Úhrada služeb mobilních hospiců byla do zákona o veřejném zdravotním pojištění zavedena právě zmíněnou novelou zákona. Důvodem byl již dlouholetý tlak společnosti a výsledky výzkumů, které jasně prokazují, že víc jak ¾ Čechů chtějí umírat doma.

Snížení doplatku za léky

Doplatek za léky bude snížen konkrétně dětem do 18 let a seniorům nad 65 let. Hranice dosud byla 2 500 korun za rok. Ta se sníží na 1 000 korun za rok, pro osoby nad 70 let dokonce na 500 korun za rok.
Úplnou novinkou je očkování zdarma proti lidskému papilomaviru pro chlapce od 13 let. Očkování nyní budou mít hrazené dívky i chlapci, pokud bylo zahájeno od dovršení jejich 13.roku do dovršení 14.roku. Některé z pojišťoven dokonce mají příspěvek na toto očkování pro své pojištěnce od 14 let.

Změny ve zdravotním pojištění pro OSVČ

V důsledku zvýšení průměrné mzdy byl zvýšen také minimální vyměřovací základ osob samostatně výdělečně činných. Místo dosavadních 1 906 korun se od 1. ledna 2018 platí 2 024 korun. U zaměstnanců je minimální pojistné 1 647 korun místo dosavadních 1 485 korun.

Změny v očkování

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je od 1. ledna 2018 hrazeno očkování proti meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typu B a proti chřipce, a sice konkrétně pro pojištěnce s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, po prodělané meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci, u pojištěnců po transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti.

Změny ve stomatologii

Dětem do 15 let, kojícím a těhotným ženám bude nově hrazeno použití skloionomerního cementu a samopolymerujícího kompozita v rozsahu špičáků. Ostatním pojištěncům jsou nadále hrazeny plomby z nedozovaného amalgámu a v rozsahu špičáků také samopolymerující kompozita. Dětem do 18 let jsou hrazeny fotokompozitní výplně.

Ohodnoťte článek
 

Štítky:

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání