Exekuce. Slovo, které snad všem dlužníkům nahání strach. Jestliže své závazky nesplácíte, nebude patrně trvat příliš dlouho, než pohár trpělivosti vašeho věřitele přeteče a u vašich dveří se objeví exekutor vyzbrojený žlutými nálepkami. Zabavené věci se poté prodají v dražbě a výdělek by měl pokrýt vaši pohledávku. Celý proces je pro dlužníka dost bolestný a pro věřitele komplikovaný. Existují samozřejmě věci, které vám exekutor nesmí zabavit. Které to jsou?

Půjčky jsou v současné době opravdu velice dobře dostupné, a to bohužel i pro ty, u nichž je jisté, že je nebudou schopni splácet.

V roce 2015 proběhla poslední novela zákona, která přinesla přísnější pravidla pro exekutory. Zakázala jim například zabavovat domácí zvířata nebo věci základní výbavy domácnosti. Dlužníci určitě neméně ocenili také fakt, že byly omezeny úhrady dluhů pomocí nuceného prodeje nemovitostí. Exekutorská komora z takové změny přirozeně příliš velkou radost neměla.

Zákon z exekuce vylučuje předměty, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly a také věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování svých potřeb a potřeb své rodiny, a které nutně vyžaduje jeho povolání.

Tento odstavec je samozřejmě příliš stručný a obecný, a proto je doplněn poměrně rozsáhlým seznamem věcí, které exekutor nesmí dlužníkovi zabavit. Které věci na tomto seznamu najdeme?

 • obvyklé vybavení domácnosti, pokud nepřesahuje svou obvyklou hodnotu (lednička, vařič, pračka, sporák, vytápěcí těleso, postel, židle, stůl, kuchyňská linka, nádobí a nářadí do kuchyně)
 • běžné oděvní součásti
 • zdravotnické pomůcky a předměty, které dlužník potřebuje vzhledem k tělesné vadě či nemoci
 • snubní prsteny a další předměty podobného rázu
 • náboženská a studijní literatura
 • hotovost do dvojnásobku životního minima
 • předměty potřebné k výkonu povolání nebo ke studiu dlužníka
 • dopisy a fotografie
 • dětské hračky
 • psi a další domácí mazlíčci
 • medaile, diplomy, hodinky s osobním věnováním, svatební šaty a jiné

K exekuci vůbec nemusí dojít

Prapočátkem problémů s exekucí je opravdu velká dostupnost půjček. Půjčit si totiž mohou i ti, u nichž je předem jasné, že dluhy splácet nebudou. Kromě těchto nezodpovědných jedinců jsou samozřejmě také případy, kdy se v životě dlužníka vyskytne nenadálá událost, například nemoc v rodině, ztráta zaměstnání apod., kvůli níž není schopen hradit splátky. Exekuce takové případy příliš nerozlišuje a měří stejným metrem všem neplatičům.

Proto je nejlepší exekuci předcházet, nepůjčovat si od nesolidních a neprověřených poskytovatelů, kteří často požadují peníze předem nebo nabízí všemožné a nápadně výhodné podmínky.

Tak jestli někdo neumí počítat a uvědomit si, že na splátky mít nebude, dobře mu tak. Nemluvím teď o urgentním nákupu invalidního vozíku nebo něčeho podobného. Půjčovat si peníze na něco, na co nedokážu našetřit a ve finále se divit, že platím víc, je úplná pomatenost. Půjčovat si není nutné. Kdyby si toto dlužníci uvědomili, nemuseli by nadávat na exekutory a poskytovatele nebankovních půjček by nemuseli označovat za podvodníky.

Pavel

Nikdy si nepůjčuje na věci, bez kterých se obejdete. Půjčky na dovolenou nebo na vánoční dárky jsou naprosto zbytnou věcí. Nepůjčujte si také hned od první společnosti, na kterou narazíte. Existuje řada srovnávačů půjček, které vám pomohou najít nejlepší půjčku právě pro vás.

Řada společností nabízí možnost odložení splátek, obvykle samozřejmě za poplatek. I ten se vám ale vyplatí zaplatit, pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem. Jestliže tušíte, že další splátku nebudete schopni zaplatit, okamžitě to oznamte svému věřiteli a domluvte se na dalším postupu: na novém splátkovém kalendáři, odložení splátky nebo splátkových prázdninách. Ignorace problému je tím nejhorším, co můžete udělat.

Exekuce nikdy nechodí ze dne na den. Nejdřív vás věřitel urguje upomínkami, pracují soudy,… Exekuce je až posledním vyústěním problému, který lze řešit.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání