Výhodou termínovaných vkladů je, že nabízejí vyšší úrok, ovšem vaše finanční prostředky budou vázané na delší dobu. Fungují na principu bankovního vkladu na určitou dobu a s předem stanoveným úrokem.

Termínované vklady získaly oblibu především u konzervativnějších klientů, pro které je nejdůležitější nejen zajímavé úrokové zhodnocení, ale také bezpečí a přehled o svých financích.

Výše vkladu

Obvykle mají banky stanoveny určitou minimální částku pro založení termínovaného vkladu, a zároveň je tato částka u každé banky jiná. Nejčastěji to bývá minimálně 5 000 až 100 000 korun a maximální částka nebývá stanovena.

Délka vkladu

Finanční prostředky se fixují na různou dobu. Nejkratší termínovaný vklad je přibližně na týden, nejdelší bývají přibližně na 5 let. Za předčasný výběr se obvykle platí sankce, takže, pokud tušíte, že peníze budete potřebovat, zvolte raději krátký termínovaný vklad. U delších termínovaných vkladů bývá výhodnější úrok. Výše sankce za předčasný výběr bývá obvykle určena procentem z vypovězené částky.

Často se k termínovanému vkladu nabízí tzv. revolving, tedy automatické obnovení vkladu s původními podmínkami.

Úroková sazba

Banky obvykle nabízí buď fixní nebo pohyblivou úrokovou sazbu, přičemž fixní se nemění a zůstává stejná po celou dobu vkladu. Pohyblivý úrok se mění v závislosti na aktuální situaci na trhu.

Je termínovaný vklad výhodný?

V rámci spoření jsou termínované vklady výhodné, ovšem hodně jim konkurují spořící účty, u nichž jsou mnohdy úroky mnohem lákavější než u terminovaných vkladů.

Mezi hlavní výhody terminovaného vkladu patří především jednoduché zřízení, bezpečnost, přehled o financích a zajímavé úročení.

Nevýhodou je, že finance znehodnocuje inflace, a že k penězům nemáte volný přístup, protože jsou vázány určitým termínem. Za předčasný výběr platíte sankce.

Nejvýhodnější termínovaný vklad

Stanovit nejvýhodnější termínovaný vklad je poměrně obtížné, protože se klient vždy rozhoduje v závislosti na různých okolnostech.

Mezi nejvýhodnější termínované vklady patří například termínovaný vklad ERB – Evropsko-Ruské banky, který nabízí 2,6% p.a., ovšem je nutné vložit 1 500 000 korun.

Velice výhodný úrok nabízí také termínovaný vklad ZUNO, a to 1,25% p.a., ovšem minimální doba vkladu je 6 měsíců.

 • Částka 100 000 na 1 rok

Jestliže chcete vložit částku 100 tisíc na dobu jednoho roku, nabízí nejvýhodnější úrok ANO spořitelní družstvo (2,25%), ERB (2,00%) a J&T banka (také 2,00%).

 • Částka 100 000 na 2 roky

Jestliže chcete vložit částku 100 tisíc na dobu dvou let, nabízí nejvýhodnější úrok ANO spořitelní družstvo (2,50%), ERB (2,20%) a J&T banka (2,40%). Výhodný úrok má také Creditas (1,75%).

 • Částka 500 000 na 3 roky

U částky 500 000 korun uložené na tři roky nabízí nejvýhodnější úrok ANO spořitelní družstvo (2,75%), Akcenta (2,70%), Artesa (2,65%) a ERB (2,60%).

U koho je možné sjednat si termínovaný vklad?

 • ANO spořitelní družstvo
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • ERB Bank
 • Citibank
 • Fio Banka
 • J&T Banka
 • Komerční banka
 • GE Money Bank
  a další
Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání