Uvažovali jste už o tom, že si sjednáte životní pojištění? Z finančního hlediska se jedná o zajímavý produkt, který nejen, že zajistí vaše blízké v případě vaší smrti, ale navíc vám také může poskytnou zajištění na stáří. V případě, že se ukončení pojistné smlouvy dožijete, částka, kterou jste na pojištění odváděli, vám bude vyplacena a vy ji budete moci využít třeba jako přilepšení k důchodu.

Kapitálové životní pojištění a jeho výhody

Kapitálové životní pojištění si sjednávají nejčastěji lidé, kteří už mají rodinu, nicméně zajímavým produktem může být úplně pro každého. Životní pojistka rozhodně stojí za úvahu zvlášť pokud jsou vaši blízcí závislí na vašem příjmu. Nezřídka si životní pojištění zakládají také lidé, kterým se pomalu blíží důchodový věk, a kteří tuší, že jejich důchod nebude natolik vysoký, aby jim zajistil bezstarostné stáří.

Životní pojištění se nejčastěji sjednává v poměru 1:1, což znamená, že se vyplacená částka vztahuje jak na dožití, tak i pro případ smrti, a že bude vyplacena ve stejném poměru. Pokud zemřete, dostanou vaši blízcí stejnou částku, jakou byste dostali vy v případě, že se konce pojištění dožijete.

Příklady životního pojištění:

  • Měsíční splátka: 1 000 korun  –  doba pojištění: 30 let  –  získáte: 410 000 korun
  • Měsíční splátka: 1 000 korun  – doba pojištění: 20 let  –  získáte: 230 000 korun
  • Měsíční splátka: 1 000 korun  – doba pojištění: 10 let  –  získáte: 100 000 korun

Čím delší doba pojištění, tím víc se tento produkt vyplatí. Pokud si totiž pojistku sjednáte na kratší dobu, než na uvedených 30 let, dostanete nakonec stejnou částku, jakou jste do pojištění vložili. Výhodou je, že po celou dobu placení jste pojištění.

Trochu jiný, i když velmi podobný produkt, je pojištění pro případ dožití s vrácením pojistného. I v tomto případě se produkt vztahuje na případ smrti, kdy se pojistné vyplácí příbuzným. Rozlišujeme také životní pojištění pro případ dožití, u nějž je sjednaná částka vyplacena při dosažení konce smlouvy. V případě, že pojištěnec zemře ještě před tímto termínem, není příbuzným vyplaceno nic.

Mám sjednané kapitálové životní pojištění a zdá se mi lepší než to investiční. Člověk má garanci. Platím měsíčně 400 korun a pojištění je na půl milionu.
Milan, 39 let

Hlavní výhodou, kterou kapitálové životní pojištění nabízí, je garantované zhodnocení finančních prostředků a zajímavý úrok, který se pohybuje kolem 2 až 2,4% p.a.

O garantované pojistné částce jste pojišťovnou pravidelně informováni. Pojišťovny obvykle nabízí další doplňkové produkty, které kapitálové životní pojištění výhodně rozšiřují. Jedná se například o úrazové pojištění. Výhodou je, že si díky pojištění můžete snížit svůj daňový základ a odvádět tak státu méně peněz na daních.

Nevýhodou kapitálového životního pojištění je, že se jedná o závazek na dlouhou dobu, jehož podmínky nelze nijak měnit. Obvykle ho nelze zrušit například v případě, že jste s jeho podmínkami přestali být spokojení. V případě, že se životní pojištění rozhodnete zrušit, bude vyplacená částka sotva pokrývat to, co jste do pojištění sami vložili a pojistka se vám tak vůbec nevyplatí.

Kapitálové životní pojištění v současné době nabízí několik pojišťoven, například Generali, Česká pojišťovna, Kooperativa nebo ČSOB.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

1 komentář

  1. […] Kapitálové životní pojištění – je označováno též jako důchodové pojištění a tvoří ho pojištění pro případ smrti a dožití. Pokud klient zemře, vyplatí se sjednaná pojisná částka. Pokud se klient dožije konce pojistné smlouvy, dostane smluvenou pojistnou částku na dožití. Je ideální pro ty, kteří chtějí mí pojistnou ochranu rizik a zároveň by rádi měli garantované peníze na dožití. Investiční životní pojištění – kombinuje pojištění pro případ smrti a možnost investice části pojistného do podílových fondů. Naspořená částka je v tomto případě pohyblivá a závislá na investiční strategii. Pokud pojištěnec zemře, vyplácí se pozůstalým sjednaná částka nebo aktuální hodnota na účtu, popřípadě obojí. Pokud se pojištěnec dožije konce pojistné smlouvy, vyplácí se aktuální hodnota naspořených financí. […]

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání