Existuje záruční lhůta daná zákonem a umožňující reklamovat zakoupené zboží do dvou let od nákupu. Pokud se vám během záruční doby rozbije mobil, notebook, varná konvice či jiné spotřební zboží, máte možnost uplatnit reklamaci v záruční době. Prodejce potom celou věc řeší a měl by zajistit nápravu. Existují však situace, v nichž reklamaci uplatnit nelze, například v případě krádeže. Jednou z možností, jak se tomuto vyhnout, je pojištění nahodilého poškození. Za jakých okolností vám tento produkt může pomoci?

Pojištění nahodilého poškození může být skvělou volbou například pro ty, kteří mají často smůlu ohledně ztráty, krádeže či poškození zakoupeného zboží. Pokud se vám v poslední době stalo například to, že vám ukradli nový mobil, dítě rozbilo novou televizi nebo jste si na notebook vylili hrnek s kávou, máte možnost o tomto produktu z nabídky pojišťoven uvažovat. Jeho úkolem je totiž vás proti takovýmto situacím pojistit.

TIP: Vždy si důkladně přečtěte smluvní podmínky. Může se samozřejmě stát, že pojišťovna některé běžné situace zrovna zanese na seznam tzv. výluk, a že podobné situace neuhradí.

Často k podobné výše uvedené chybě dojde, jestliže pojištění nahodilého poškození uzavíráte ve spěchu, například na prodejně, přímo během koupě zboží, a nemáte čas a snad ani chuť si smluvní podmínky podrobně přečíst.

Před lety jsem si kupovala nový notebook a na prodejně mi bylo nabídnuto nějaké připojištění. Smluvní podmínky jsem si samozřejmě nepřečetla a místo toho se vyptávala prodavače. Ptala jsem se na konkrétní příklad: „Vztahuje se pojištění na situaci, kdy mi malé dítě vylije na notebook pití a ten se tím zničí?“ Bylo mi odpovězeno, že samozřejmě. Právě pro tyto situace je přece pojištění sjednáno! Ani ne do roka přesně podobná situace nastala. Jaké bylo moje překvapení, když jsem se dozvěděla, že vzhledem k situaci a okolnostem, za jakých byl notebook poškozen, pojištění uplatnit nelze, lépe řečeno, že mi nevrátí ani korunu. Čili tento produkt už nikdy víc, anebo si udělat čas a pořádně si přečíst, na co se vztahuje a na co ne.
Pavlína K, Olomouc

Stává se, že některé pojišťovny odmítly vyplatit plnění a zdůvodnily to nedbalostním jednáním spotřebitele. Jiné zase například vůbec neřeší poškození způsobená dětmi do 8 let apod.

Přitom je třeba zmínit, že pojištění majetku a spotřebního zboží, rozhodně není od věci. Je však naprostou nutností prostudovat si podmínky pojistné smlouvy.

Prodloužení záruky zboží

Podobným a neméně zajímavým produktem je pojištění prodloužené záruky. Hodí zejména v případě, že se obáváte, že zboží přestane fungovat ihned po uplynutí zákonem stanovené dvouleté záruční lhůty. V takovém případě máte možnost si standardní záruku prodloužit až o 36 měsíců nad původní dobu.

Pojištění nahodilého poškození i prodloužení záruky nabízí například ERGO pojišťovna.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání