Už od roku 2006 mají klienti bank možnost si společně s úhradou nákupu v obchodě vybrat také pár set korun v hotovosti. Tato služba se jmenuje Cashback a v současné době je nabízena klientům téměř všech bank. Kolik stojí výběr hotovosti v obchodě a jak taková služba probíhá?

Cashback u nás funguje již deset let. Ani taková, poměrně dlouhá, doba nestačila na to, aby se mezi klienty bank rozšířila a aby si získala oblibu. Největší počet transakcí bylo zaznamenáno v roce 2013, kdy bylo zaznamenáno 593 179 výběrů hotovosti v obchodě. Od tohoto roku počet transakcí klesá. Loni bylo zaznamenáno 581 366 transakcí cashback. Ve srovnání s výběry hotovosti z bankomatu je cashback podstatně méně oblíbená služba.

POZOR! Pod označením cashback je známá také zcela odlišná služba, a sice možnost, jak získat zpět část peněz utracených v e-shopech.

Proč se u nás výběr hotovosti v obchodě příliš neuchytil?

Důvodů je více.

  • Celá řada lidí o možnosti vybrat si hotovost přímo v obchodě vůbec neví. Karetní společnosti cashback nijak výrazně nepropagují.
  • Kromě toho máme možnost platit v obchodě kartou i nákupy za menší částky. Bezkontaktní platby kartou jsou rychlé a naprosto jednoduché.
  • Počet míst, kde se dá cashback využít, není až tak vysoký.

Podmínky pro výběr hotovosti v obchodě

Hotovost můžete v rámci této služby vybírat v obchodech označených samolepkou s logem CashBack. V současné době je těchto míst něco kolem 9 000. Jedná se například o obchodní řetězce COOP, Globus, Alber, Penny Market nebo drogerie Teta. Vybrat hotovost můžete také v síti čerpacích stanic EuroOil. Technologicky službu Cashback zajišťuje ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna.

Jednou z podmínek je, že musíte v daném obchodě nakoupit minimálně za 300 korun. Vybrat si můžete maximálně 1 500 korun. Pokladní musíte o výběr hotovosti požádat ještě předtím, než svůj nákup zaplatíte.

Kolik stojí výběr hotovosti v obchodě?

Pokud máte debetní kartu a vybíráte z bankomatu, je tato služba buď zcela zdarma a nebo zpoplatněna obvykle ne nijak vysokou částkou. Výběr z bankomatu zdarma řada bank nabízí také v případě, že splníte určité podmínky. Výběr hotovosti v obchodě je vždy zdarma, takže představuje ideální možnost v případě, že máte výběr z bankomatu zpoplatněný nebo pokud jste nesplnili podmínky pro výběr v hotovosti z bankomatu zdarma.

Cashback pro debetní karty zdarma nabízí například Air Bank, ČSOB, Česká spořitelna, Aqua bank, Era, Fio banka, Komerční banka, mBank, Moneta Money nebo Sberbank.

Pokud máte kreditní kartu, výběr z bankomatu bývá zpoplatněn ne zrovna nízkými částkami. Cashback – výběr hotovosti v obchodě pomocí kreditní karty bývá obvykle zdarma (nebo o poznání levnější).  Jestliže jste držitelem kreditní karty některé nebankovní společnosti, budou podmínky pro cashback srovnatelné. Služba není zpoplatněna například společnostmi Cofidis a Cetelem. U kreditních karet společnosti HomeCredit cashback nefunguje.

Máte se službou cashback nějaké zkušenosti? Požádali jste někdy o výběr hotovosti v obchodě? Jak celá transakce probíhala? Doporučili byste ji ostatním?

Vybírat hotovost na pokladně jsem ještě nezkoušel a ani jsem o téhle možnosti nevěděl. Samolepek Cashback jsem si nikde nevšiml. Tak jako tak je pro mě lepší platit kartou i nižší částky. Faktem je, že ne ve všech obchodech lze platit kartou. Nějak si ale nedovedu představit, jak pokladní v Albertu požádám o hotovost, když za mnou stojí fronta :-/
Pavel

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání