Už není nutné auto vlastnit, stačí si ho pronajímat. Ještě před několika málo lety nevídaná záležitost, v současné době však běžná věc. Operativní leasing změnil dosud zaběhnuté normy. V čem operativní leasing spočívá a v čem šetří naše finance?

Už to budou čtyři roky, co společnost Škofin (dnes Volkswagen Financial Services) uvedla reklamu na operativní leasing. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Otevřel se trh operativního leasingu pro fyzické osoby a těm se neustále otevírají možnosti pořízení auta touto cestou. Nabídek je skutečně spousta a orientace může být mnohdy složitá, nicméně princip fungování operativního leasingu je stále stejný.

Co je operativní leasing?

V podstatě jde o to, že si auto pořídíte bez jakýchkoli zbytečností a jezdit s ním můžete okamžitě. Jedná se o princip dlouhodobého pronájmu, u nějž platí dvě zásady:

  • když si auto pořizujete, nezaplatíte navíc ani korunu, akontace je nulová, a proto nemusíte mít ani žádné naspořené peníze
  • v momentě, kdy podepisujete smlouvu, musíte mít u sebe dva doklady totožnosti, jestliže si pořizujete dražší vůz, bude po vás pravděpodobně vyžádáno doložení příjmu za poslední 3 měsíce

Co se stane po vypršení smluvní doby?

Poté, co vám smlouva na operativní leasing vyprší, vrací se vůz leasingové společnosti, která ho následně nabídne k prodeji prostřednictvím programů ojetých vozů. Právě tím se operativní leasing odlišuje od klasického leasingu. Díky programu ojetých vozů se na náš trh dostává plno kvalitních mladých ojetin k prodeji.

Operativní leasing – výhody:

  • finanční náklady jsou velice přehledné – každý měsíc víte, kolik platíte
  • nulová akontace
  • splátku si můžete odečíst z daní
  • nonstop servis
  • havarijní pojištění je v ceně pronájmu
  • nemusíte se zabývat zůstatkovou cenou auta, odpadají vám starosti s prodejem ojetiny

Na jak dlouho se sjednává operativní leasing?

Zda si auto pronajmete na rok či na pět let, záleží na vás. Vůz si zkrátka pronajímáte na předem domluvenou dobu. Na trhu se však nejčastěji vyskytují nabídky pronájmu vozu na dva roky nebo pět let. Na výši vaší pravidelné neměnné měsíční splátky má však vliv právě doba pronájmu a počet najetých kilometrů.

Povolený počet najetých kilometrů obvykle leasingové společnosti stanovují sami. Obvykle je to 60 000 km na 3 roky. Vyskytují se samozřejmě také levnější varianty s nižším počtem povolených najetých kilometrů. V případě, že povolený počet najetých kilometrů překročíte, kilometry ujeté navíc budete muset doplácet.

Co díky operativnímu leasingu získáte?

Obvykle měsíční splátka operativního leasingu zahrnuje povinné ručení a havarijní pojištění, což je hodně výhodné především proto, že finanční společnosti dokáží s pojišťovnami vyjednat lepší podmínky než jednotlivec. U havarijního pojištění je spoluúčast obvykle 5% a minimálně 5 000 korun. Drobné, běžné opravy na autě si hradíte sami.

Díky operativnímu leasingu získáte zdarma také plno služeb, jako například servis auta. Nejde jen o garanční prohlídky, ale také o běžné opravy auta, které řidič nezavinil. Můžete mít zdarma také zimní pneumatiky včetně přezutí a asistenční služby.

Jaké bude množství a rozsah služeb záleží na tom, jak se domluvíte s leasingovou společností. Pokud si služeb sjednáte více, budete samozřejmě platit větší měsíční splátky. Zvolit si každopádně můžete možnost splácet měsíčně méně, ale o to mít balíček služeb chudší.

S autem pořízeným na operativní leasing musíte na servis jezdit vždy pouze do vybraných servisů. Jejich nabídku vám poskytne leasingová společnost. Není nutné navštěvovat pouze jeden a tentýž servis, ale na opravy auta u kamaráda rozhodně zapomeňte. Každopádně je síť doporučených servisů široká, takže je z čeho vybírat.

Výběr vozu pro operativní leasing

Jaké auto si na operativní leasing můžete pořídit? Záleží na tom, s jakou automobilkou leasingová společnost spolupracuje. V současné době si na operativní leasing lze pořídit vozy značky Volkswagen, Škoda, Audi, Seat, Opel, Ford, Hyundai, Peugeot, Renault, Citroen, BMW nebo Mercedes-Benz.

Při výběru auta pořízeného na operativní leasing se samozřejmě nemusíte jen striktně držet nabídky automobilek. Využít můžete též vozy leasingových společností, které nejsou závislé na konkrétní značce. Výhodu pak budete mít ve větší volnosti při definování parametrů smlouvy a vybrat si můžete libovolný vůz, i zánovní.

Jak díky operativnímu leasingu ušetříte?

Jak již bylo řečeno, pokud pořizujete vůz na operativní leasing, nepotřebujete mít v hotovosti ani korunu. Další výhoda spočívá v tom, že v měsíčních splátkách není celá pořizovací hodnota vozu, jako je to v případě, kdy si auto kupujete. Do měsíčních splátek je zahrnutý pouze rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou. Zůstatková hodnota je ta, kterou automobil má v momentě, kdy ho vracíte zpět leasingové společnosti. Měsíčně díky operativnímu leasingu můžete ušetřit tisíce korun.

Pořizovali jste někdy vůz na operativní leasing? Jaká je vaše zkušenost?

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání