Zájem o malé úvěry poskytované nebankovními společnostmi v poslední době razantně stoupá. Není divu, často mohou efektivně zalepit drobné výdaje, když chybí peníze do výplaty. Nicméně existují i takové případy, kdy vám rychlá nebankovní půjčka zavaří na pořádný problém, který se na vás přilepí na několik měsíců nebo dokonce i let. Kde tedy hledat nastražené pasti, když dojde na malé půjčky?

Poskytovatele prakticky nezajímáte? Dejte si pozor!

První znamení toho, že s půjčkou není něco v pořádku, nastává v momentě, kdy vám poskytovatel velkoryse nabízí půjčku bez toho, aniž by ho zajímalo, zda ji vůbec dokážete splácet. Samozřejmě, že produkty jako půjčky bez potvrzení příjmu vypadají velice lákavě, ale pokud o vás společnost nechce vědět vůbec nic, buď se blíží bankrotu nebo na vás chce pěkně vydělat na opožděných splátkách.

Obzvláště obezřetní buďte v případě, že už jste se se splácením nějakého úvěru od stejného poskytovatele opozdili, a on je přesto ochoten vám půjčku schválit. Vždy sledujte, zda s vámi jedná opravdu narovinu a nesnaží se vaši pozornost odpoutat od toho, kolik vás úvěr bude vlastně stát. Pokud má smlouva spoustu poznámek pod čarou, které jsou ještě ke všemu napsané tak malými písmeny, že je sotva přečtete, tak asi nebude určena k tomu, abyste se z ní dozvěděli vše potřebné.

Věnujte pozornost všem poplatkům, i těm sankčním!

U mikropůjček se obvykle neuvádí úrok jako takový, ale pouze celková částka, kterou budete muset vrátit. Na první pohled sice může vypadat lákavě, ale skutečnost může být zcela jiná. Z toho důvodu byste se měli zajímat o to, zda se nebudete muset potýkat s nějakým dalším, skrytým poplatekem za vyřízení úvěru nebo různými administrativními poplatky za zpracování žádosti o úvěr.

Totéž se vztahuje i na poplatky za prodlení. Obvykle by měly sloužit k uhrazení nákladů spojených s vymáháním a případně také na pokrytí úroku z prodlení. Někteří poskytovatelé si bonitu žadatelů záměrně neověřují a tímto způsobem sankce zneužívají k navýšení vlastního zisku. Smlouvy navíc někdy bývají nastavené tak, aby společnost vydělala i na tom, že splátku pošlete pozdě. Proto nikdy nic nepodepisujte, dokud si nebudete naprosto jistí, že všemu rozumíte.

Nezapomínejte na svůj podíl!

Poskytovatelé půjček určitě nebudou první ani poslední, kdo se bude snažit nachytat. Nicméně to, zda se jim to podaří, záleží hlavně na vás. Předtím, než půjčku vůbec zvážíte, byste se totiž měli ujistit, že ji budete schopni splácet za každé situace. S tím vám dokonale pomůže finanční rezerva – ta vám poslouží jako taková pojistka pro případ, že se vám vaše finanční situace vymkne z rukou, díky čemuž si na vás žádný podvodník jen tak nepřijde.

Největší pasti malých půjček: na co si dát pozor? 1 x hlasováno
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání