Od 1. října 2016 se pojišťovna Allianz rozhodla, že cenu povinného ručení bude počítat podle počtu ujetých kilometrů. Zvýhodněni jsou především sváteční řidiči s méně než 5 000 ujetými kilometry za rok.

U ceny pojistného při pojištění vozidel, povinném ručení nebo havarijního pojištění hrají hlavní roli především tyto faktory: bonus/malus (například začínající řidiči zaplatí mnhonásobně víc než zkušení řidiči), věk, objem motoru, bydliště (v Praze zaplatíte na pojistném vozidla průměrně o 30% víc), značka a stáří vozu.

Pokud si jdete povinné ručení sjednat, pojišťovny se řídí právě těmito faktory. Allianz pojišťovna se však od října tohoto roku rozhodla zavedený systém pozměnit. Pojištění vozidla chce nově posuzovat především pode těchto faktorů:

  • počet ujetých kilometrů
  • bonus/malus
  • váš věk

Riziko nehody totiž ovlivňuje především to, kolik ročně najezdíte a kolik vám je let. Objem motoru či stáří vozidla nebudete až tak důležitý. V případě, že vaše auto má velký objem motoru, ale ročně toho s ním moc nenajezdíte, polepšíte si a na pojistném zaplatíte méně.

Vše probíhá tak, že si nejdříve zvolíte jednu z variant limitů plnění, poté si vyberete z možností, kolik za rok najezdíte kilometrů. Nejnižší možnost je pod 5 000 km/rok, nejvyšší možností je 60 000 km/rok a více. Právě tento faktor se významně podílí na konečné výši pojistného.

Poté, co si jednu z těchto možností zvolíte, požádá vás pojišťovna o fotografii tachometru vašeho vozidla. Lze ji poslat jako MMS zprávu, jako mail nebo prostřednictvím klientského portálu. Pojišťovna nabízí také, že k vám některý z jejích zaměstnanců přijde a tachometr si vyfotí.

Poté už si jen sjednáte pojištění.

Doplatek nebo vratka po roce?

Tři měsíce před koncem smlouvy vás pojišťovna opět vyzve k nafocení tachometru. Po kontrole najetých kilometrů mohou nastat tyto situace:

  • najeli jste méně kilometrů než uvádí zvolená kategorie
  • najeli jste v limitu kategorie
  • najeli jste více  kilometrů než uvádí zvolená kategorie

Pokud jste najeli méně kilometrů, pojišťovna vám vrátí rozdíl mezi kategoriemi, protože jste své pojištění přeplatili. Vratku vám pojišťovna převede do následujícího pojistného (o tuto částku budete příště platit méně).

Pokud jste najeli přesně tolik, kolik uvádí limit vybrané kategorie, nic se nemění.

Pokud jste najeli víc, než limit zvolené kategorie, budete muset pojišťovně rozdíl doplatit.

Fotografie tachometru jako jediný doklad

Fotografie tachometru bude jediným důkazem o stavu najetých kilometrů. Pojišťovna bude tyto fotografie pomocí speciálních programů zkoumat, zda nebyly zfalšované či upravené.

V zahraničí se často používá telematické zařízení, které se klientům instaluje do vozidla, a které sleduje nejen počet ujetých kilometrů, ale také styl jízdy a další faktory. Allianz pojišťovna toto zařízení zatím neplánuje využívat. Vyhrazuje si však právo na kontrolu vozu 4x do roka.

Pokud bude zjištěno, že jste stočili tachometr, následuje pokuta, výpověď pojistné smlouvy a trestní oznámení pro pojistný podvod. Pokuty budou poměrně vysoké (minimálně 25 000 a maximálně trojnásobek pojistného).

Nové povinné ručení od Allianz potěší zejména ty, kteří málo jezdí. Nejvíc ušetří ti, co najedou do 10 000 km/rok. Pro ty, co ročně najezdí víc jak 20 000 km se Allianz stane jednou z nejdražších pojišťoven.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání