Od 1. listopadu 2016 si mohou nezaměstnaní zažádat o paušální dávku ve výši 50 000 korun, která je označena jako příspěvek na přestěhování a je udělena všem, kteří se stěhují za prací do vedlejšího či vzdálenějšího regionu. Podmínkou je, že vaše nové zaměstnání, za nímž se stěhujete, musí být vzdáleno minimálně 50 km od vašeho současného bydliště.

V současné době je 378 000 nezaměstnaných lidí a 141 000 volných pozic ve firmách.

Příspěvek na přestěhování by měl pokrýt vaše náklady spojené se stěhováním a s nejrůznějším papírováním, které budete muset vyřídit.

Kdo má nárok na příspěvek na dojíždění?

Příspěvek na přestěhování není jediným prostředkem, pomocí nějž by měli být nezaměstnaní více motivováni. Lze zažádat také o příspěvek na dojíždění, a to od dubna 2016.

Zní to jednoduše, ale podmínky pro udělení příspěvku na dojíždění jsou docela přísné. Je poskytován lidem, kteří bydlí v Jihomoravském, Ústeckém, Moravskoslezském, Olomouckém, Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Výše příspěvku na dojíždění je 1 000 až 3 500 korun na měsíc a závisí na dojezdové vzdálenosti. Minimální dojezdová vzdálenost je 10 km. Z téměř tří set žadatelů o příspěvek na dojíždění podmínky splnila necelá stovka z nich.

Novinka od listopadu: příspěvek na přestěhování

Je určen pro obyvatele ČR, kteří se stěhují za prací 50 km a více (vzdušnou čarou). Jedná se o jednorázový příspěvek, o který máte možnost zažádat si na Úřadu práce. Jeho účelem je motivovat nezaměstnané k tomu, aby se za prací stěhovali.

Stejně jako u příspěvku na dojíždění ani příspěvek pro nezaměstnané nedostane jen tak každý, kdo se rozhodne přestěhovat se za prací. Především musíte být zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání ÚP. O příspěvek pak můžete zažádat, jestliže jste byli v předcházejících šesti a více měsících v této evidenci a současně jste splnili alespoň jednu z těchto podmínek:

  • o zaměstnání jste se ucházeli déle jak 5 měsíců
  • o své předchozí zaměstnání jste přišli v důsledku hromadného propouštění
  • bydlíte v oblasti, kde není možné najít pro vás vhodné zaměstnání (vzhledem k vaší praxi, kvalifikaci, věku, péči o dítě apod.)

Ani v takovém případě není záruka, že vám příspěvek na přestěhování přiznají. Je nutné splnit také zákonné podmínky a musí též proběhnout dohoda s Úřadem práce. Jednou ze zákonných podmínek je bezdlužnost například u zdravotní pojišťovny, finančního úřadu či České správy sociálního zabezpečení. Bezdlužnost nemusíte prokazovat vy sami. Stačí, když dáte ÚP svolení k dohledání těchto informací.

Připravte se také na to, že po vás bude požadován doklad ohledně změny bydliště (například kupní nebo nájemní smlouva) a také nová pracovní smlouva.

Pracovní smlouva musí být buď na dobu delší než 6 měsíců nebo na neurčito.

V souvislosti s těmito výhodami se Ministerstvo práce chystá zrušit práci na dohodu o provedení práce. Mělo by se jednat pouze o krátkodobý přivýdělek, ovšem řada lidí, kteří jsou v evidenci nezaměstnaných na ÚP, si tímto způsobem vydělává a stálé zaměstnání si pak ani nesnaží najít. Nezaměstnaní často řeší věc tak, že si část mzdy, která převyšuje rámec pravidel nekolidujícího zaměstnání, nechají vyplácet v hotovosti. Výdělek z dohody o provedení práce jim tak plně nahrazuje pracovní poměr na částečný nebo plný úvazek.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání