V říjnu 2018 vstoupila v platnost nová pravidla, která zpřísňují schvalování hypoték, a kterých se Češi dlouho obávali. V závislosti na tom samozřejmě vzrostla poptávka po levnějších nemovitostech a developerské firmy zaznamenaly také nárůst poptávky po rezidenčních nemovitostech, která převyšuje nabídku. Rezidenční nabídka by se měla zvýšit až o 2,5 procenta, v Praze pak až o 3,3 procenta.

K zavedení přísnějších pravidel pro udělování hypoték došlo 1. října 2018. Čeho se konkrétně týkaly?

  • výše dluhu žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu
  • žadatelé by na své dluhy měli vynaložit maximálně 45% ze svého čistého měsíčního příjmu
  • ČNB  také zvýšila sazby u hypoték

Češi se zpřísnění hypoték dlouho obávali a v reakci na něj stoupla poptávka po levnějším bydlení. Zvýšená poptávka po rezidenčním bydlení byla zatím zaznamenána u dvou třetin developerských společností.

S 30 tisíci čistého výdělku dosáhne Pražák sotva na garsonku

Řadě žadatelů o hypotéku už zkomplikovala cestu k bydlení také doporučení ČNB neposkytovat hypotéku na plnou hodnotu nemovitosti. Platí už rok a banky v závislosti na něm odmítají klienty, kteří nemají naspořeno minimálně 10 – 20% z ceny pořizované nemovitosti.

Česká bankovní asociace na základě analýzy vypracované ve spolupráci s bankami uvedla, že dle nových zpřísnění by v loňském roce na hypotéku nedosáhl každý pátý žadatel. Celkově by jich neuspělo 22 000. Co se týče objemi financí, neuspěla by dokonce každá třetí žádost o hypotéku. Podle průzkumů by však odmítnutých žadatelů mohlo být mnohem více. V současné době na hypotéku nedosáhne polovina žadatelů.

Rozhodující vliv má mimo jiné dosažené vzdělání žadatele, výše platu a jeho místo bydliště. V nevýhodě budou žadatelé s nižším vzděláním a z velkých měst, kde ani vyšší průměrný příjem nemusí stačit na získání hypotéky v požadované výši. Vysoce rizikovou skupinou jsou tzv. singles, kteří tvoří třetí nejpočetnější skupinu žadatelů.

Na byt za 5 000 000 korun musí mít kupující žádající o 80% hypotéku už naspořený minimálně jeden milion. Od října musí v souvislosti se zpřísněním hypoték vydělávat minimálně 37 000 korun čistého a splácet může maximálně 16 666 korun měsíčně. Ceny bytů jsou stále poměrně hodně vysoké, především ve větších městech. Například ceny bytů v Praze jsou natolik vyšponované, že si lidé mohou za cenu bytu v Praze postavit rodinný dům pár desítek kilometrů za Prahou. Cena za dvoupokojový byt v Praze s rozlohou 50 metrů čtverečních se pohybuje od 4 milionů korun výše.

Podobně vážná je také situace v ostatních větších městech v ČR. Lidé se proto začínají stěhovat do menších obcí.

Zpřísnění hypoték by mohlo výši cen bydlení snížit. Příznivá změna by mohla přijít spolu s ekonomickým útlumem. Pokud se ale jedná o změnu v časovém horizontu blízkou, zatím nikdo s jistotou neví.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání