Ač se internet může jevit jako bezpečná anonymní zóna, opak je pravdou a nebezpečí zde číhá doslova všude. Nesmírně snadno se dá zneužít identita, lze spáchat podvod s platební kartou a výjimkou není ani zveřejnění citlivých informací či soukromých fotografií. Naštěstí existuje pojištění internetových rizik. Co vše si lze pojistit a kdo pojištění nabízí?

Už v květnu roku 2013 nabízela pojištění internetových rizik pojišťovna AIG Europe, ovšem pouze firmám. Fyzickým osobám toto pojištění v současné době nabízí ČSOB  a nově ho plánuje nabízet také AXA Assistance, která provedla průzkum, týkající se problematiky internetové kriminality. Vyplývá z něj, že:

 • 90% lidí neví, jak by se v případě odcizení identity mělo bránit
 • 50% lidí si za poslední rok nezměnilo heslo k žádnému svému online účtu
 • 40% lidí se setkalo s e-maily, které se z nich snažily vyzvědět osobní data či vylákat peníze
 • pouze 40% lidí kontroluje informace, které o nich kolují na internetu
 • 62% spotřebitelských sporů se týká nákupů na internetu

Pojištění internetových rizik od ČSOB

Nabízené služby v rámci pojištění internetových rizik by se daly rozdělit mezi 5 kategorií:

 • problémy při nákupu zboží na internetu
 • problémy se zneužitím platební karty
 • poškození pověsti na internetu a sociálních sítích
 • zneužití vašich identifikačních údajů na internetu
 • potíže s výpočetní technikou, programy a instalací elektroniky

Reklamace nákupu na internetu

Řeší se především situace, kdy je zboží zakoupené přes internet špatně dodáno a nebo není dodáno vůbec. Pojišťovna v takových případech vede reklamační řízení s tím, že se snaží, abyste dostali zboží, které jste si objednali. Pokud se spor nevyřeší během tří měsíců a reklamace bude neúspěšná, zavazuje se pojišťovna k zaplacení škody, která vám vznikla.

Cena zboží se musí pohybovat mezi 900 a 50 000 korunami a musí být nové. Služby nezahrnují zboží v podobě rostlin, zvířat, cenných papírů, zbraní, služeb, jídla nebo zboží z aukcí.

Toto pojištění má omezenou územní platnost, platí pouze pro státy EU, USA, Austrálii, Island, Izrael, Japonsko, Kanadu, Norsko, Nový Zéland a Švýcarsko. Na čínské e-shopy se pojištění nevztahuje.

Zneužití platební karty

V případě zneužití platební karty vám díky pojištění bude vrácena odcizená částka, popřípadě bude poskytnuta finanční náhrada za škody. Jestliže někdo na internetu zneužije vaši identitu, je pojišťovna zavázána k získání finanční částky zpět (pokud vám vznikla nějaká finanční škoda), a to v případě, že spor není vyřešen do 3 měsíců.

Musí se však jednat o situace, během nichž vzniklo neoprávněné inkaso finančních prostředků třetí osobou z vašeho účtu a vám tak vznikl dluh. Zároveň se pojištění vztahuje pouze na situace, při kterých došlo k použití vašich identifikačních údajů (rodného čísla, čísla OP, čísla cestovního pasu, řidičského průkazu, telefonního čísla, adresy), autorizačních údajů (přihlašovacích údajů, uživatelského jména), I adresy, jména, e-mailové adresy nebo čísla bankovního účtu.

Poškození pověsti na internetu

Pojišťovna se v případech poškození pověsti na internetu postará o zamezení šíření negativních informací, pomůže vám s odhalením šiřitele a vymáháním škod či omluvy. Pojišťovna také hradí soudní náklady, pokud se celá záležitost řeší soudní cestou. Náklady se rozumí úhrada advokátních služeb, soudních poplatků či odměna znalce apod.

Na co se pojištění nevztahuje?

 • na poškození pověsti prostřednictvím jiného média než internetu a sociálních sítí
 • na poškození pověsti, kterou jste si sami vybudovali
 • na poškození pověsti, k níž došlo prostřednictvím zpravodajských médií (TV vysílání, časopisů atd.)
 • na poškození pověsti v případě, že na internetu vystupujete anonymně nebo pod přezdívkou

Cena pojištění internetových rizik

ČSOB nabízí dvě varianty pojištění:

 • Single – určené jednotlivcům, cena je 900 korun/rokFamily – určené celé rodině, cena je 1 188 korun/rok

V ceně pojištění jsou také asistenční služby na IT segment.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání