Na podvodné půjčky můžete narazit poměrně často. Především na internetu jich je celá řada v nejrůznějších inzercích půjček a rizikovější skupinu představují také půjčky od soukromých osob. Jak podvodné půjčky poznat? Někdy je to dost obtížné. Velice často mají všechny jeden charakteristický znak: platby předem.

S nabídkami půjček, jak bankovních, tak i nebankovních, se doslova roztrhl pytel, a tak má žadatel skutečně z čeho vybírat. Některé půjčky nabízí skutečně zajímavé podmínky, některé nejsou příliš výhodné a není žádnou výjimkou, že člověk narazí na podvodné půjčky.

Profil podvodné půjčky

Najdete je v inzercích půjček, na internetu i v mailu. Podvodné půjčky vypadají na první pohled velmi lákavě, a tak není vůbec složité se na jejich pozlátko nechat nachytat. Často se to stává lidem, kteří jsou ve finanční nouzi, a pro které jsou podmínky podvodných půjček velice lákavé – bohužel jen do té doby, než podepíší smlouvu a nakonec se jen připraví o další peníze. Pokud se držíte několika jasných a poměrně jednoduchých pravidel, pak podvodné půjčky snadno prokouknete. Jak taková podvodná půjčka vypadá?

 • můžete na ni narazit v nabídce v emailu, na inzerci půjček nebo v diskuzích na internetu
 • za půjčkou nestojí společnost, ale často soukromá osoba, vystupující pod konkrétním jménem
 • schválení půjčky je velice snadné – poskytovatel nekontroluje záznamy v registru dlužníků, nechce po vás předložit doklad o výši platu apod.
 • pokouší se žadatele nalákat na hesla typu „peníze ihned“, „půjčka pro každého“ a další
 • jedná se často o půjčky bez ručitele, bez zástavy apod.

Jak podvodné firmy pracují?

Vše obvykle probíhá tak, že podvodník rozesílá své nabídky na různá místa, třeba právě na maily, inzertní servery a nejrůznější diskuze k tématickým článkům (ty naše bohužel nejsou výjimkou), vkládá příspěvky na sociální sítě atd.

Jak to pokračuje, pokud se podvodníkovi ozvete coby žadatel o půjčku? Podvodná firma vám zašle návrh smlouvy, který na první pohled vypadá perfektně: nízké úroky, výhodné podmínky, žádné požadavky. Výhody se mnohdy mohou jevit až absurdně a v takové chvíli je třeba mít se hodně na pozoru. Nikdo vám nic nedá zadarmo. A následný průběh tomu odpovídá. Setkat se můžete s tím, že poskytovatel půjčky po vás bude vyžadovat:

 • poplatek za vyřízení půjčky
 • poplatek za vaše prověření
 • poplatek za převod peněz
 • ověřovací poplatek

… a řadu dalších a dalších poplatků. Ve výsledku zaplatíte stovky, někdy dokonce i tisíce!

Požaduje po vás společnost poplatek za poskytnutí půjčky? Nikdy na takovou podmínku nepřistupujte!

Většina bankovních i nebankovních společností totiž používá bankovních účtů a převod peněz provádí tímto způsobem, nikoli žádnou neobvyklou nebo méně častou formou, například prostřednictvím Western Union.

Pokud poplatky uhradíte, vše pravděpodobně skončí tak, že přijdete o své peníze a půjčka vám vůbec poskytnuta nebude. Poskytovatel nereaguje na maily, nebere telefon, neodpovídá na zprávy. Můžete si sice ověřit údaje zmíněné ve smlouvě, ovšem ty nemusí být pravdivé. Často se stává, že je ve smlouvě uvedena smyšlená osoba a neexistující kontakt.

Myslíte si, že nenaletět je jednoduché? Omyl. Mluvit by o tom mohlo několik tisíc žadatelů, kteří o podobné podvodné půjčky projevili zájem, a kteří už své peníze nikdy neviděli.

Jak nenaletět?

Je třeba mít na paměti, že:

 • poskytovatel půjčky by měl vystupovat jako právnická osoba, musí mít IČO, sídlo firmy, musí uvést kompletní kontaktní údaje, měla by mít vlastní webové stránky
 • poskytovatel půjčky by neměl vyžadovat žádné poplatky předem (výjimkou jsou obvykle jen částky ve výši 1 Kč kvůli ověření bankovního účtu)
 • jestliže vám společnost cokoli zpoplatní, bývá tento poplatek rozpočítán do jednotlivých splátek půjčky
 • korektní společnosti dávají k nahlédnutí smlouvu a všechny zásadní dokumenty
 • firmu si můžete dohledat v diskuzích a recenzích, ovšem pozor – někdy bývají záměrně vymyšlené

Samozřejmě, každá bankovní i nebankovní půjčka může přinést určitá rizika. Týká se to většinou případů, kdy své dluhy přestanete splácet, neoznámíte společnosti tuto skutečnost, nedomluvíte se s ní na možnosti odložení splátek a najednou se potýkáte s exekucí. V současné době není vůbec složité najít si prověřené půjčky, u kterých, pokud řádně dodržujete podmínky smlouvy, vše probíhá bez jakýchkoli problémů.

Mezi prověřené nebankovní půjčky patří například Japonská půjčka, 123 půjčka, Zaplo půjčka, CreditOn a další.

Setkali jste se někdy s nějakou podvodnou firmou? Se kterou máte špatnou zkušenost, a kterou byste ostatním v žádném případě nedoporučili?

Pozor na podvodné půjčky! Na trhu jich je stále ještě celá řada. 4 x hlasováno
 

Štítky: , , ,

 

1 komentář

 1. […] pokud si úvěrovou společnost všichni chválí, je to dobré znamení. Podvodné půjčky (http://jaknafinance.eu/pozor-na-podvodne-pujcky-na-trhu-jich-je-stale-jeste-cela-rada/)  jsou bohužel stál časté,takže obezřetnost se rozhodně na […]

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání