Nechcete si platit za havarijní pojištění, ale zároveň se chystáte autem na dovolenou a nad pojištěním uvažujete? Pak by se vám mohlo hodit pojištění auta na dovolenou.

Mám dvanáct let staré auto Škoda Superb. Plnění z havarijního pojištění by pro mě nebylo výhodné. Za pojištění bych dal ročně asi sedm tisíc a v případě nehody by spoluúčast byla minimálně deset tisíc. Pokud to porovnám s tím, co bych v případě škody dostal od pojišťovny, rozhodnu se raději spoléhat se na svou řidičskou praxi a dovednosti.
Pavel

I přesto je dovolená autem náročná. Čekají vás jiné dopravní předpisy, dlouhé hodiny za volantem a únava z monotónní jízdy i z popojíždění v kolonách na hranicích. Každý z těchto faktorů zvyšuje pravděpodobnost vzniku dopravní nehody. Pojištění auta na dovolenou vám rozhodně přidá na klidu.

Havarijní pojištění na měsíc

Havarijní pojištění není třeba sjednávat na celý rok, nýbrž i na krátkou dobu, například na 14 dní nebo na měsíc. Obvykle o pojištění auta na dovolenou mají zájem především řidiči se staršími auty nebo s nebohatými zkušenosti s jízdou za volantem. Je proto logické, že krátkodobé pojištění auta moc pojišťoven nenabízí. V nabídce má tento produkt pouze Česká pojišťovna, Uniqa, Kooperativa, Allianz nebo ČPP. Délka doby pojištění se různí. Allianz nabízí pojištění auta na čtvrt roku, Česká pojišťovna vám auto pojistí i na 14 dní. Krátkodobé havarijní pojištění je samozřejmě levnější než to roční, ovšem v přepočtu na jeden měsíc vyjde dráž vzhledem ke koeficientu rizikovosti.

Věděli jste, že…

  • 45% škod z havarijního pojištění se stane na zaparkovaném autě
  • pouze 25% vozidel má havarijní pojištění
  • průměrná cena ročního havarijního pojištění je 8 200,- Kč

Cena pojištění auta na dovolenou

Cenu za pojištění auta na dovolenou ovlivňuje celá řada hledisek. Bydlíte-li v Praze a pojedete-li do Říma, budete mít krátkodobé havarijní pojištění dražší než ten, který sice také míří do Říma, ale bydlí v Táboře. Cenu za pojištění auta na dovolenou totiž ovlivňuje také vaše bydliště. Zohledňuje se, že v Praze je větší provoz a tudíž také větší riziko dopravní nehody. Jaká další hlediska ovlivňují cenu pojistného?

  • typ vozidla a jeho stáří
  • majitel vozu, jeho stáří a zkušenosti (přestože řídit bude někdo jiný, než majitel auta)
  • destinace, kam vyrážíte na dovolenou
  • spoluúčast – čím vyšší spoluúčast, tím méně zaplatíte za pojištění

Povinná prohlídka auta

Předtím, než uzavřete krátkodobé havarijní pojištění, bude muset váš vůz absolvovat prohlídku s fotodokumentací.
Pokud máte u ČPP i povinné ručení, je prohlídka vozu zdarma. Kooperativa a Česká pojišťovna ji mají zahrnutou v ceně pojištění. Uniqa má prohlídku vozu zpoplatněnou částkou 1 250,- Kč.

Pojištění auta na dovolenou vyjde samozřejmě dráž než roční havarijní pojištění. I přesto se nejedná o závratné částky, které by vám mohly výrazně zahýbat s rozpočtem.  A vezmeme-li v úvahu, že se vám v případě nehody může skutečně vyplatit, není nad čím uvažovat. Na dovolenou pak rozhodně vyrazíte v o poznání klidnějším rozpoložení.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání