Národ Čechů je plný cyklistů. Jízda na kole je v naší republice opravdu velice oblíbená, a jakmile to počasí jenom trochu dovolí, silnice se zaplní cyklisty všech možných věkových kategorií. Faktem ale je, že právě cyklisté patří mezi ty nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu. A právě to je nejpádnější důvod ke zvážení pojištění pro cyklisty.

Dle průzkumu sednou alespoň jednou týdně na kolo až 3/5 všech Čechů. Česká republika je protkána sítí cyklostezek a silnic či cest vhodných pro jízdu na kole.

Cyklisté jsou často viníci dopravních nehod

Na druhou stranu se právě cyklisté nesmírně často stávají přímými účastníky dopravních nehod, které mají mnohdy i smrtelné následky. V loňském roce na silnici zemřelo celkem 38 cyklistů a obecně jsou nehody spojené s jízdou na kole u nás opravdu hodně časté. Celkem 87% cyklistů se při nehodě zraní. Podle policejních statistil cyklisté loni způsobili celkem 2 724 dopravních nehod! Pokud se cyklistice věnujete pravidelně, mělo by pro vás kvalitní úrazové či životní pojištění být samozřejmostí.

Nehody cyklistů mají v mnoha případech příčinu v jejich neukázněnosti a nedodržování pravidel. Někteří cyklisté usedají za svá kola pod vlivem alkoholu, což se jim může hodně vymstít. V případě nehody totiž může pojišťovna pojistné plnění zkrátit až o 50%. Ke stejnému opatření může pojišťovna sáhnout také v případě, že se cyklista zranil na kole, které předtím odcizil, pokud k úrazu došlo během jízdy na chodníku, anebo v případě, kdy registrovaný cyklista začne svůj koníček – cyklistiku – provozovat profesionálně, ale neohlásí tuto skutečnost pojišťovně.

Jestliže je viníkem dopravní nehody právě cyklista, měl by počítat s tím, že bude muset zaplatit vzniklé škody na majetku i zdraví, popřípadě ušlý zisk za období zdravotní neschopnosti. Pokud se chcete zbavit špatného pocitu z toho, že jako cyklista způsobíte dopravní nehodu s určitou škodou, kterou budete muset uhradit, a která podstatně zasáhne váš rozpočet, zauvažujte o pojištění odpovědnosti.

Velice časté jsou nehody cyklistů v oblasti měst a konkrétně pak na cyklostezkách, které jsou určeny nejenom právě pro cyklisty, ale také jiné sportovce. Relativně časté jsou střety cyklistů a bruslařů na in-line bruslích. Podobné nehody končí většinou odřeninami či zlomeninami a škody na zdraví se obvykle pohybují řádově v desítkách tisíc korun. Mluvíme zde o lehčích zraněních a nižších částkách ve srovnání s těmi, jaké cyklista musí uhradit v případě, že způsobí nehodu, při níž se poškodí auto či auta nebo se dokonce zraní řidič.

Pokud se jdete jako cyklista pojistit, doporučují pojišťovny spíše vyšší limity plnění, a to v rozmezí 10 – 20 milionů korun pro případ finančně náročnějších úrazů s vážnými trvalými následky, zahrnující bolestné a další výdaje.

Pojištění kola proti krádeži

Vzhledem k tomu, že za loňský rok bylo odcizeno 4 723 jízdních kol, je nasnadě uvažovat také o pojištění kola proti krádeži. Denně se totiž ukradne v průměru 13 kol. Pojištění lze vyřídit v rámci pojištění domácnosti, ale některé pojišťovny nabízí také samostatné pojištění jízdního kola s výrazně rozšířenou pojistnou ochranou.

Jestliže se rozhodnete pojistit přímo a konkrétně kolo, je podmínkou písemné uvedení a jeho specifikace v pojistné smlouvě včetně jeho bezpečnostního čipování. Pojistíte-li se proti krádeži jízdního kola v rámci pojištění domácnosti, nevztahuje se pak pojištění na krádež kola z veřejného prostranství. K odcizení musí dojít ze zamčeného bytu, přičemž za zamčené místo se nepovažuje například balkón ani oplocená zahrada.

Samostatnou pojistku na jízdní kolo poskytuje například AIG Europe pojišťovna, Allianz pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Česká pojišťovna, pojišťovna Direct, Kooperativa nebo VZP pojišťovna.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání