Jak se liší účelové a neúčelové půjčky? Které jsou výhodnější? A je pro mě vůbec daný účel závazný? Všechny tři otázky zodpovíme na následujících řádcích.

Pokud zvažujete, že si vezmete půjčku, nabízejí se vám v zásadě dvě základní možnosti – půjčka účelová nebo půjčka bez specifikace účelu (neúčelová, bezúčelová). Například klasické hypotéky spadají pod první typ, většina spotřebitelských úvěrů ale patří do druhé skupiny. A co že je vlastně ten účel a proč je nutné ho v žádosti o půjčku vůbec definovat?

Co je účel půjčky

Účel půjčky vyjadřuje, na co budou získané finanční prostředky využity – například na koupi nebo renovaci nemovitosti, na pořízení automobilu či nákup dovolené. Běžné úvěry jsou neúčelové, pro jejich získání nemusíte poskytovateli půjčky říkat, na co peníze potřebujete.

Některé půjčky jsou ale vázané pouze na konkrétní účel, typicky se jedná o hypotéky, které poskytují banky. Domluvený účel je pak pro vás závazný. Pokud se například změní vaše situace tak, že budete nečekaně dědit a místo investic do bytu budete zvažovat koupi nového auta, máte smůlu.

Účelové půjčky – levnější, leč svazující

Účelové půjčky jsou v dnešní době pomalu na ústupu. Bankovní a nebankovní instituce je nabízejí především ve spojitosti s investicemi do nemovitostí. Účelové úvěry mívají většinou o trochu nižší úrokovou sazbu a umožňují rozložení splátek na delší dobu, na druhou stranu ale mají i pár nevýhod.

Pokud si vezmete půjčku, jejíž účel je striktně vymezen, musíte počítat s tím, že budete dokládat potvrzení dokazující účelové čerpání prostředků (například faktury nebo kupní smlouvy). A pokud v průběhu čerpání půjčené částky zjistíte, že potřebujete peníze využít jiným způsobem, máte víceméně svázané ruce.

Neúčelové půjčky – svoboda a minimum papírování

Neúčelové půjčky vás nijak nesvazují. Můžete si vzít peníze na cokoliv a nikdo nebude posuzovat vaše rozhodnutí. Je jedno, jestli si chcete koupit nový byt, zafinancovat zahraniční tábor dětí, nebo si otevřít krámek s bizarními kostýmy. Peníze můžete využít jakkoli vás napadne, a když po čase změníte názor, můžete zbylou sumu investovat do jiného projektu.

Na www.homepujcka.cz najdete mnoho spolehlivých poskytovatelů neúčelových půjček – stačí si jen vybrat.

Půjčka a účel aneb jak moc je pro mne domluvený účel závazný 1 x hlasováno
 

Štítky: , , ,

 

1 komentář

  1. Jarda napsal:

    U kratkodobych pujcek nejde jen o naklady na tuto pujcku, nebo jinak urok a dalsi naklady, ktere za pujceni zaplatite. Jde take o to, jak moc vas bude trestat poskytovatel v pripade, kdy se zpozdite se splacenim uveru nebo splatky. Zjistene rozdily jsou pomerne velke.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání