Pokud se chystáte koupit družstevní byt a nemáte zrovna hotovost ani jinou nemovitost, kterou lze zastavit, připravte se na to, že se vám možnosti financování značně zúží. Rozhodně nebudete mít takové možnosti, jako při koupi bytu v osobním vlastnictví.

Nekupujete byt, ale podíl v družstvu

Důvod, proč je půjčka na družstevní byt složitější záležitostí, spočívá především v tom, že v podstatě nekupujete byt jako takový, ale pouze podíl v bytovém družstvu, což je pro banku právně neuchopitelný pojem. Banky proto hypotéky na družstevní byt buď neposkytují a nebo poskytnou, ale s celou řadou podmínek.

Za jakých podmínek by vám mohla být půjčka na družstevní byt poskytnuta?

  • na družstevním bytě nesmí váznout žádné dluhy, neuhrazené nájemné družstvu, exekuce nebo zástava
  • družstevní byt by měl mít splacenou anuitu
  • družstevní byt by mělo být možné do roka převést do osobního vlastnictví

Půjčka na družstevní byt (resp. hypotéka) je během doby, kdy jste majitelem členského podílu v družstvu (a ne bytu jako takového), financována předhypotečním úvěrem, který má vyšší úrokovou sazbu než klasická hypotéka – půjčka na družstevní byt. Poté, co je družstevní byt převeden do osobního vlastnictví, je předhypoteční úvěr splácen hypotékou.

U kterých bank vám půjčka na družstevní byt (ne)bude poskytnuta?

Fio banka, Equa bank, Oberbank, Raiffeisenbank nebo UniCredit bank vám hypotéku na družstevní byt poskytnou jen v případě, že je zajištěna jinou nemovitostí v osobním vlastnictví.

PODOBNÉ TÉMA:  Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky

 

U České spořitelny je družstevní byt financován klasickou hypotékou ovšem pod podmínkou předložení Smlouvy o úplatném převodu členských práv v družstvu.

Hypoteční banka, Era Poštovní spořitelna nebo ČSOB družstevní byt financují pomocí předhypotečního úvěru, který ale poskytují jen do 50% LTV. Komerční banka poskytuje předhypoteční úvěr až do 100% LTV a maximálně do 3 milionů. Předhypotéku je nutné splatit maximálně do 1 roku poté, co je byt převeden do osobního vlastnictví.

Co když se převod bytu do osobního vlastnictví neuskuteční?

Pokud už vám je bankou poskytnuta půjčka na družstevní byt, ale ten se vám nepodařilo převést do osobního vlastnictví, znamená to poměrně velký problém. Jestliže už čerpáte předhypoteční úvěr, banka vám hypotéku neposkytne a jestliže budete mít čím úvěr zajistit, převede vám banka hypotéku na klasický účelový spotřebitelský úvěr. V opačném případě budete nuceni úvěr velice rychle splatit, cca do půl roku.

Půjčka na družstevní byt 3 x hlasováno
 

Štítky: , , , ,

 

1 komentář

  1. Mára napsal:

    Díky za článek, pomohl, zrovna uvažujeme se ženou o půjče na družstevní byt..

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání