Dostat se do kolotoče splátek a dluhů není vůbec složité a bohužel to není ani nijak výjimečné, jinak by rychlé nebankovní půjčky neslavily takový úspěch. Dluhová spirála je však mimořádně nebezpečná: nemáte peníze a na splácení jedné půjčky si pořídíte další… a další… Vidina cesty ven z kolotoče půjček přestává být reálná.

Pokud potřebujete peníze ihned a máte už třeba nějaký jiný dluh, zapomeňte na bankovní půjčky. Banky si totiž své klienty prověřují. Ani u nebankovní půjčky to není tak jednoduché. Některé společnosti také prověřují své žadatele v registru dlužníků a pokud už jste zadlužení, nepůjčí vám vůbec a nebo jen nízkou částku. Jako nejjednodušší řešení se v takové situaci mohou jevit nebankovní půjčky od lichváře. Nejjednodušší ale ne vždy znamená správné, jak může potvrdit i paní Hanka z Olomoucka, která kouzlu půjčky od lichváře bohužel podlehla.

Žijeme v pronajatém bytě nedaleko Olomouce s manželem a dvěma malými dětmi. Spláceli jsme tehdy tři nebankovní půjčky, peněz nazbyt jsme neměli a rozbilo se nám auto. Manžel se jiným způsobem do práce dopravovat nemůže, protože má směny přes noc a v tu dobu žádné autobusy ani vlaky nejezdí. Oprava byla nutná a stála by 15 000 korun, které jsme neměli a kvůli dluhům by nám ani nikdo další nepůjčil.

Nechala jsem se zlákat nabídkou nebankovní půjčky od lichváře, zavolala na dané číslo, podepsala směnku a smlouvu o půjčce. Aby toho nebylo málo rozbila se nám také pračka, bez které se prostě také neobejdeme. Tu se nám naštěstí podařilo koupit v bazaru za levný peníz, nicméně znamenalo to další starost navíc a nějak jsem se opozdila se splátkou půjčky od lichváře – asi o 5 dní.

Následovaly vulgární výhrůžky exekucí a vydírání. Splátku jsem zaplatila s nějakým prodlením, ale zaplatila. Další nemilé překvapení mě čekalo po přečtení smlouvy. Vím, že toto jsem měla udělat před jejím podpisem, ale půjčka od lichváře se jevila tak jednoduše a jasně, navíc peníze ihned jsme skutečně potřebovali… Zkrátka, úroky byly nakonec vyšší, než bylo řečeno, ovšem smlouva je smlouva. Právnické hantýrce v ní jsem ale nerozuměla ani za mák, a tak jsme nakonec zaplatili celkem 27 000 korun (půjčovali jsme si 15 tisíc).

Nebankovní půjčky od lichváře opravdu nedoporučuji. Přiznávám, že je to celé moje chyba (měla jsem si pročíst smlouvu, zkusit si půjčit od přátel a taky platit splátky včas bez prodlení). Příště budu chytřejší a všem ostatním, které půjčka od lichváře také láká, bych před těmito chybami chtěla varovat. I když budete splácet včas, počítejte s vysokými úroky!

Půjčky na směnku

U běžných spotřebitelských úvěrů jsou půjčky na směnku již nějakou dobu zakázány, a tak půjčka na směnku není nabízena ani bankami, ani jinými seriózními finančními společnostmi. Lichváři či menší nebankovní společnosti však půjčky na směnku nabízejí. Jsou si jisti, že se na ně obrátí především žadatelé, kteří nemají možnost půjčit si jinde a spoléhají na to, že si klient nepůjde nikam stěžovat. Koneckonců smlouva je platná a vše je v ní uvedeno (že malými písmeny a ne zrovna přehledně, to nikoho nezajímá).

Půjčka od lichváře je sice možnost, jak rychle získat peníze, ovšem s velkým rizikem a  vysokými úroky. Než se pro podobnou nabídku rozhodnete, vše si dobře promyslete!

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání