EET neboli elektronická evidence tržeb zamíchala karty nejednomu podnikateli. Čím víc se blížil start EET, tím víc se diskutovalo o možnostech, jak tento systém obejít. Tyto „zaručené tipy“ jsou však hodně na pováženou a ne vždy by se podnikatelům mohly vyplatit. Jak lze EET obejít a vyplatí se vůbec riskovat?

Prezident České republiky podepsal zákon o evidenci tržeb 30. března 2016. EET by se mělo zavádět postupně podle následujícího harmonogramu:

 • od 1.12.2016 – segment stravování, ubytování a pohostinství
 • od 1.3.2017 – segment maloobchody a velkoobchody
 • od 1.3.2018 – všichni ostatní podnikatelé (právníci, lékaři, účetní a další)
 • od 1.6.2018 – vybraná řemesla a výrobní činnosti

 

 • Podnikání bez ŽL
  Zejména ze začátku, když si člověk chce podnikání „vyzkoušet“, pracuje bez papírů, tedy bez živnostenského listu. Jedná se o způsob, jak se EET zcela vyhnout.
  I méně znalému člověku však musí být jasné, že takovýto způsob je velice riskantní a trvale neudržitelný. Jakému riziku se vystavujete? Především vysokým sankcím nejen kvůli tomu, že neevidujete tržby, ale také kvůli porušení živnostenského zákona.
  Jestliže živnostenský úřad zjistí, že podnikáte bez ŽL, hrozí vám:
 • pokuta až 50 000 korun u volné živnosti
 • pokuta až 100 000 korun řemeslné a vázané činnosti
 • pokuta až 200 000 korun u koncesované živnosti
 • trestní postih dle paragrafu 118 trestního zákoníku v případě, že podnikáte ve větším rozsahu – odnětí svobody až na 1 rok nebo peněžitý trest
  Tyto sankce platí i v případě, že provozujete činnost nad rámec uděleného živnostenského oprávnění.
  Podnikáním bez ŽL můžete ušetřit hodně peněz a především se vyhnout EET. Je však naprosto jisté, že takové riziko se nemusí vyplatit, a že ne každý má na podnikání bez živnostenského listu povahu.
 • Používání dvou pokladen
  Část příjmů může podnikatel tajit použitím dvou různých pokladen. Pokud vás však návštěvou poctí neohlášená kontrola, nastane zcela jistě problém. A že takové riziko je dost možné potvrzuje i fakt, že finanční správa vyhlásila, že podobné neohlášené návštěvy plánuje ihned po spuštění EET. Je jasné, že ne každého se taková kontrola bude týkat. Třeba zrovna vy budete mít štěstí, ovšem je to risk.
  Kromě kontroly je zde také riziko křížové kontroly Ministerstvem financí. Při takové kontrole se porovnávají data napříč celého segmentu a podnikatel, který bude víc vybočovat z řady, bude automaticky působit podezřele.
  Dále je zde také riziko anonymního udání. Že obcházíte EET se může rozkřiknout rychleji než si myslíte.
 • Výpadek internetu
  Internetové připojení není dokonalé a všichni víme, že sem tam prostě vypadne síť. I takto lze obejít EET.
  I zde však budete výstražným signálem pro úředníky, a to v momentě, kdy se rozhodnou kontrolovat a srovnávat vámi uvedené údaje o výpadku internetu s jinými firmami v dané oblasti.
  Navíc EET není podmíněna fungováním internetu. Podnikatel je povinen účtenku vystavit i bez internetu a poté do 48 hodin odeslat data do systému EET.
 • Založení spolku či neziskové organizace
  EET můžete obejít také v případě, že založíte klub, spolek nebo neziskovou organizaci.
  Ani tato varianta není ideální, protože vás jednak neuchrání před případnou kontrolou, a jednak proto, že vlastně neoprávněně podnikáte a účelově obcházíte zákon.

  Osvobození od EET se vztahuje pouze na hlavní nepodnikatelskou činnost. Všichni ostatní elektronické evidenci tržeb podléhají.

 • Instalace Phantomware
  Další z možností jak z části obejít EET je software, který se nainstaluje přímo do pokladny. Tento systém dokáže měnit nahraná data, například u dražší položky uvést nižší cenu, popřípadě neevidovat úplně všechno apod.
  I v tomto případě se vystavujete riziku odhalení a případnému postihu. Stačí, aby se jeden z vašich zákazníků rozhodl ověřit si FIK kód účtenky.

Dopad EET

Údajným záměrem EET je vymýcení podvodníků. Je však zcela jisté, že zavedení EET povede k definitivnímu zániku některých podnikatelů. Jedná se především o případy, kdy podnikatel přežívá jen díky drobným podvodům a obcházení zákoníku. Také například pro menší hospody či obchůdky v menších městech či vesnicích může EET znamenat zánik.
Je tedy otázkou, zda EET splní svůj účel a očistí tržní prostředí od nepoctivých podnikatelských subjektů.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání