RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů, je číslo, které má umožnit spotřebiteli vyhodnotit výhodnost či případnou nevýhodnost poskytovaného úvěru. Udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí být spotřebitelem zaplacen za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

Finské půjčky

Je všeobecně známo, že tento ukazatel vychází velmi nevýhodně u tzv. finských půjček. Jedná se totiž o půjčky, které jsou poskytovány v malých částkách a pouze na krátkou dobu splatnosti. Mají tedy za cíl pomoci ve finanční nouzi většinou při výskytu nějakého menšího, avšak nečekaného výdaje. Poskytovatelem takové půjčky je například kredito24.cz.

Právě proto, že doba splatnosti je tak krátká, vychází ukazatel RPSN, který převádí úrok na celý rok, velmi vysoký, v řádech desítek až stovek procent. I to je důvod, proč jsou někteří lidé vůči těmto půjčkám skeptičtí a proč se v některých zemích, nově i v České republice objevují návrhy zákonů na zastřešení maximální výše RSPN u všech půjček.

Zastřešení maximální hranice RPSN?

Obavy z tohoto ukazatele však u online půjček nejsou zcela na místě. Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni ve svém rozhovoru pro server peníze.cz říká, že se v tomto případě jedná o zkreslený údaj, protože se jedná o půjčku krátkodobou a malou. Rizikovost tohoto produktu proto považuje za minimální. Většina těchto společností pohledávky ani nevymáhá, riziko umořují z ceny produktu. Tyto půjčky by tudíž klidně doporučil. Také proto, že jejich trh hodně roste, za poslední rok a půl vzniklo podobných společností cca patnáct a nově také založily vlastní asociaci.

Zastřešení míry RPSN pak pan Hůle považuje za velice nerozumné. Peníze přirovnává ke zboží a skutečnost, že někdo na jejich půjčování vydělává proto nepovažuje za problém. Při zastřešení na například 25 procentech by žádná společnost nemohla férově půjčit lidem, kteří mají nestabilní příjem, protože z nich dlužnou částku nikdy nevymůže a zároveň nikde neuspokojí riziko. To by mohlo více lidí vytěsnit na černý trh a a neřešilo by to problém lokalitních lichvářů.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání