Dnes Vám řekneme, jaká pozitiva a negativa pro Vás může mít placení debetní kartou, kreditní kartou či hotovostí. Sami si pak zvolte způsob placení, který je pro Vás nejvýhodnější.

Platba debetní kartou

Ta karta, kterou zpravidla automaticky dostáváte k běžnému účtu. Za platbu debetní kartou můžete být odměněni v podobě snížených poplatků (za vedení účtu, výběr z bankomatu), případně také můžete čerpat výhody z věrnostního programu dané banky či vydavatele debetní karty.

Nevýhodnou tohoto způsobu placení je, v porovnání s ostatními metodami, to, že se Vám peníze v rámci několika dnů strhnou z účtu (může existovat prodleva několika dnů mezi platbou a chvílí, kdy se peníze skutečně odečtou z účtu). Pokud často balancujete mezi kladným a záporným zůstatkem, může pro Vás platba kartou znamenat brzké sklouznutí do kontokorentu, jež je zpravidla úročen úrokovou sazbou více jak 10 %.

Platba kreditní kartou

O kreditní kartu musíte požádat, nezískáváte ji automaticky. Za platbu kreditní kartou jste zpravidla odměněni tím, že Vám banka připíše část kartou zaplacené částky zpět na Váš karetní účet. Získat zpět můžete až 2 % z nákupů placených kreditní kartou. I zde můžete zpravidla čerpat výhody v podobě slev v rámci věrnostního klubu (jedná se o opravdu zajímavé slevy, často převyšující hranici 20 %).

Další výhodou kreditní karty je to, že jsou Vám zaplacené peníze strženy až za cca měsíc od doby platby. V rámci bezúročného období Vás tak banka úvěruje, aniž by Vám za toto poskytnutí peněz účtovala jakékoliv úroky či poplatek. Výhodou je samozřejmě také to, že období mezi platbou a stržením peněz můžete využít pro zhodnocení těchto prostředků např. na spořicím účtu.

Nevýhodou kreditní karty je poplatek za její vedení (i když ten Vám může být při splnění určitých podmínek také odpuštěn či vrácen). Zde je nutné spočítat to, jestli Vám peníze zaplacené na tomto poplatku vykompenzují slevy v rámci věrnostního klubu či částka kterou od banky dostanete zpět (část peněz z útraty zaplacené kartou). Čtěte na Finprehled.cz: http://www.finprehled.cz/nevyhody-kreditni-karty-upozornime-nastrahy-spojene-s-kreditni-kartou/ Více informací o tom, co je to kreditní karta se dozvíte na této stránce webu www.finslovnik.cz

Platba hotovostí

Za platbu hotovostí můžete být ve výjimečných případech odměněni menší slevou z nákupu (zejména na čerpacích stanicích a menších obchodníků), kdy Vás takto obchodník motivuje k placení hotovostí tak, aby se vyhnul placení poplatků za finanční transakci (poplatek, který musí obchodník odvést bance).

Žádné jiné výhody platba hotovostí nemá. Pokud budete ve větší míře platit právě tímto způsobem, zřejmě hůře dosáhnete nižších poplatků na běžném účtu (jejich výše je přímo úměrná počtu transakcí, které platbou realizujete) a rovněž Vám nezbydou peníze na zhodnocení po dobu bezúročného období.

Pokud tedy chcete zase o trošku zlepšit svoji finanční situaci, neplaťte hotovostí, ale buď debetní či kreditní kartou, vyplatí se to.

Výhody a nevýhody jednotlivých způsobů placení 2 x hlasováno
 

Štítky: ,

 

1 komentář

  1. Václav napsal:

    Vážení,přijde mi, že tento článek musel psát pražák, protože třeba u nás v Lovosicích se platit kartou dá snad jen v supermarketu. Všude jinde se platí hotově a tak nám to vyhovuje!

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání