Řekneme-li „investice do drahých kovů“, vybaví si většina z nás především zlato a hned za ním stříbro. Nabízí se však několik dalších komodit, jevících se jako velice zajímavá investice. Například právě platina má v oblasti financí a investice sice kratší historii, nicméně nikterak jí to neubírá na zajímavosti.

Zatímco zlato a stříbro znali lidé už ve starověku, platina byla objevena až během 18. století. Málokdo jistě tuší, že z hlediska jejího výskytu na zemi, je platina mnohem vzácnější než zlato.

Platina je jedním z nejdražších kovů na světě. Její vlastnosti nejdou nahradit žádným jiným kovem.

Platina versus zlato

  • Zatímco zlata se na zemi vyskytuje něco kolem 86 milionu trojských uncí, zásoby platiny se pohybují kolem 6,4 milionů uncí.
  • Z hlediska roční produkce je platina 15-20 krát vzácnější než zlato.
  • Ročně se vytěží přibližně 200 tun platiny, což je 5 – 10% roční produkce zlata.
  • cena za trojskou unci zlata: cca 1 100 – 1 300 dolarů
  • cena za trojskou unci platiny: 900 – 1 000 dolarů

Aktuálně cena platiny klesla, což není vůbec běžné. Dle odborníků se jedná o pokles ceny platiny jednou za sto let. Gram zlata nyní pořídíte za 900 korun, gram platiny už za 653 korun. Platina se dostává do výhodnější pozice než zlato.

Platina byla kdysi jasnou doménou investorů. Ti ji kupovali v podobě několika kilogramových slitků a jejich cena se pohybovala v řádech milionů. V současné době je možné zakoupit slitky i o nižší hmotnosti a samozřejmě také za nižší ceny, což je výhodné především pro drobné investory. Pokud tedy chcete investovat své finance do drahého kovu, je platina v současné době ideální komoditou!

O platině

Platina je velmi využívaným kovem, a to zejména ve šperkařství, ale také v průmyslu. Využívá se v automobilovém, chemickém i elektrotechnickém průmyslu. Platina na první pohled vypadá podobně jako investiční stříbro, ale má trochu světlejší odstín. V přírodě se platina vyskytuje pouze v podobě šedobílého ryzího kovu.

Platina je výjimečná svým složením. Má vysokou odolnost vůči korozi, na vzduchu neoxiduje, je dobrým elektrickým vodičem a zároveň je tepelně i chemicky dobře odolná. Má taktéž vysokou odolnost vůči opotřebení.

V průmyslu se využívá například k výrobě katalyzátorů pro dieselové motory. Toto využití představuje 29% celkové poptávky po platině. Díky svým jedinečným vlastnostem je platina ideální pro výrobu částí, které snižují emise.

Poptávku po platině tvoří přibližně z 51% klenotnictví, a to zejména pro její odolnost vůči vnějším vlivům. Využívá se také pro výrobu optických vláken a různých částí počítačů.

Největší producent platiny – JAR

Platina se těží pouze v několika málo oblastech zeměkoule. Její naleziště jsou geograficky velice omezená. Platina se těží především v JAR, v Severní Americe a v Rusku. Nejbohatší naleziště platiny má Jihoafrická republika. Odhadem disponuje kolem 90% zásob platiny na světě. Některé hlubinné doly těží platinu v hloubce dosahující až 2,5 km. Rusko má asi 11% zásob platiny v rámci světové produkce a po JAR se řadí na druhé místo v zásobách tohoto vzácného kovu. Produkce platiny v Severní Americe je asi 6%.

Jak investovat do platiny?

Do platiny lze investovat například přes kontrakty na newyorské burze, ale obchodování je dostupné i elektronicky. Hlavním centrem obchodu s platinou s dodávkou do dvou dnů je The London Platinum and Palladium market. Další možností je investice do platiny přes akcie společnosti zabývající se její těžbou. Mezi největší těžební společnosti patří Angelo Platinum Ltd. nebo Impala Platinum Holdings Ltd. se sídlem v Johannesburgu.

Ohodnoťte článek
 

Štítky: , ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání