Zejména v poslední době je zlato poměrně diskutovanou investicí. Měl by tedy investor uvažovat o zlatě? Vyplatí se investice do zlata? A jak tuto investici zrealizovat?

Zlato a drahé kovy obecně chrání peníze před inflací i úpadkem ekonomiky a zásahy centrálních bank. Investice do zlata zajistí uchování hodnot bez ohledu na ekonomickou situaci.

Jak je to v době inflace? Vyplatí se investice do zlata?

Ano, i tehdy se investice do zlata vyplatí. Dokonce se během inflace zlato velmi zásadně zhodnocuje! To, že velká inflace v budoucnu nastane, je poměrně pravděpodobné a vyplatí se investice do zlata a drahých kovů obecně.
Zlato a stříbro jsou měnové neinflační kovy, které se nikdy neznehodnotí, nikdo je narozdíl od bankovek nenatiskne a i centrální banky je mají ve svých trezorech. Právě centrální banky jsou největšími kupci zlata, kterých se rozhodně měnová reforma nedotkne.

Jak investovat do zlata?

Jestliže jsme si ujasnili, že investice do zlata se vyplatí, jak tedy postupovat, chci-li si zlato koupit? Možností je samozřejmě víc. Investice do zlata může proběhnout jednorázovým nákupem. V tom případě je důležité vědět, zda chcete koupit pouze jeden slitek a jakou by měl mít hmotnost.

Vyplatí se investice do zlata od všech obchodníků?

Rozhodně je lepší zvolit specializovaného obchodníka s cennými kovy, který má s prodejem zlata zkušenosti, a u kterého budete mít jistotu, že prodává skutečně kvalitní zlato. V každém případě se musí jednat o investiční zlato, které bylo vyrobeno v rafinérii se sdružením v asociaci LBMA, a které splňuje podmínky ryzosti a váha odpovídá na slitku vyraženému údaji.

Součástí každého slitku investičního zlata by proto měl být certifikát o původu jeho pravosti.

Cena zlata podle gramáže

U menších slitků zlata jsou náklady na jeho výrobu vyšší. Vyplatí se investice do zlata? A jaké gramáže jsou nejvýhodnější? Obecně řečeno ty vyšší, jelikož do ceny slitku je jednoduše řečeno započítáno víc zlata a jiných dalších nákladů. Nicméně klientům a zákazníkům se doporučuje investice do zlata střední a nižší gramáže, a to pro případ, že jej bude chtít prodat. Zlatou cihlu o váze 1kg se jen těžko podaří prodat, kdežto například zlaté unce se prodávají snáze.

Ohodnoťte článek
 
 

4 komentářů

  1. Martin napsal:

    Také doporučuji investovat do zlata. Mám s tím jedině dobrou zkušenost.

  2. Klára napsal:

    Jak tomu mám tedy rozumět? Někde se dočtete, že investice do zlata se určitě vyplatí, jinde, že to sice není jedna z nejlepších investic, ale lepší než nic (to znamená, že je to jedna z těch které se vyplatí méně), tak já už se v tom ztrácím. Nikdy jsem se v tomto oboru nepohybovala a ani by to nejspíš nikdy nenastalo nebýt dědického řízení skrze které jsem získala sto tisíc a manžel mě pořád žene k tomu je někam investovat. On se však do toho zapojovat nechce, že nemá čas, a já tomu vůbec nerozumím. Už jsem si na středu sjednala i schůzku s finančním poradcem z GTI, že mi k tomu třeba poví víc, protože já se v tom už skutečně začínám ztrácet čím dál víc..

  3. Ivan Dědek napsal:

    Konečně nějaký článek, se kterým mohu souhlasit. Všichni a všude se snaží přesvědčovat o naprostém opaku, ale tento článek mi dává za pravdu :)

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání