Při sjednávání životního pojištění budete zcela jistě muset uvést odpovědi na otázky týkající se nejen vašeho zdravotního stavu. Výši životního pojištění totiž ovlivňují také další faktory. Které to jsou a na jaké dotazy je dobré se připravit?

Chodíte na preventivní lékařské prohlídky?

Na pravidelné lékařské prohlídky má nárok každý člověk, a sice v rámci státního zdravotního pojištění. Rozhodně ne všichni však tuto možnost využívají a na lékařské prohlídky chodí.

Pokud chcete slevu na životním pojištění, měli byste preventivně jednou za dva roky navštívit svého praktického lékaře. Ženy by měly jednou za rok jít na preventivní prohlídku ke svému gynekologovi a muži zase k urologovi. Kromě slevy na pojistném mají pravidelné lékařské prohlídky výhodu v tom, že máte lepší přehled o svém zdravotním stavu, a kromě toho také větší šanci, že případné zdravotní problémy odhalíte v začátcích.

Kouříte?

Jedna ze základních otázek dotazníku při sjednávání životního pojištění je, zda kouříte. Jak asi tušíte, tento faktor výslednou výši pojistného rozhodně nezlevňuje. Naopak.

Samozřejmě je docela snadné informaci o tom, zda kouříte, pojišťovně záměrně zatajit, nicméně nemusí se to vyplatit a v budoucnu byste mohli narazit na komplikace. Pokud dojde k pojistné události a vyjde najevo, že jste kuřák a tuto informaci jste záměrně zatajili, zcela jistě se tento faktor promítne na výši vyplaceného pojistného plnění.

Nekuřáci se naopak mohou těšit na zvýhodněnou nabídku v podobě slevy na pojistném, které některé pojišťovny zákazníkům – nekuřákům poskytují.

Jaká je vaše rodinná anamnéza?

Mezi faktory, ovlivňující výši životního pojištění patří také rodinná anamnéza a dědičné choroby. Zvýšené riziko spojené s tímto faktorem pojišťovna obvykle zapracovává do pojistné smlouvy a ve výši životního pojištění se to pak promítne.

Co tedy nezatajovat a pojišťovně raději sdělit? Například zda některý z vašich rodičů prodělal infarkt, mrtvici, zda trpěl nějakou psychickou poruchou apod.

Jaký je váš životní styl?

Také otázku ohledně životního stylu můžete během sjednávání životního pojištění čekat. Co si pod pojmem „životní styl“ představit? Například špatné stravovací návyky vedoucí k obezitě, přejídání, nadměrná konzumace alkoholu nebo zmíněné kouření a další návyky, které zcela jistě vedou ke zhoršení zdravotního stavu člověka. Například člověk s nadváhou bude pro pojišťovnu rizikovým, stejně jako kuřák. Nevýhoda může být také nedodržování lékařem nařízeného režimu.

Při sjednání životního pojištění jsem pravdivě uvedla, že nepiji takřka vůbec. Naposledy jsem si na silvestra dala deci šampaňského… Po alkoholu se mi zkrátka dělá špatně. A za pár dní si mě osobně do pojišťovny pozvali a musela jsem to vysvětlit. Asi se jim abstinence zdála podezřelá.
Radka, 39 let

Kde pracujete?

Asi tušíte, že horník coby povolání bude mít zcela jiná specifika než pracovník v administrativě. Mezi zaměstnání, která ovlivňují výši životního pojištění, patří často právě manuální rizikové povolání. Naopak zvýhodněni mohou být zmínění pracovníci v administrativě či pedagogové.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

  • většina Čechů volí raději pojištění majetku nežli životní pojištění
  • za životní pojištění Češi utratí přibližně 6 000 korun, kdežto za pojištění majetku 9 000 korun
  • každá 3.rodina s dítětem v ČR nemá životní pojištění
  • 4/5 rodin s dítětem, které splácejí hypotéku, mají sjednané životní pojištění

S jakými dotazy jste se při sjednávání životního pojištění setkali vy?

Ohodnoťte článek
 

Štítky: ,

 

Žádné komentáře

Buď první,kdo zanechá komentář.

Vložit komentář


 
 
 

O magazínu JakNaFinance.eu

Internetový magazín JakNaFinance.eu se snaží jednoduchou a maximálně srozumitelnou formou poskytovat informace z oblasti financí, bankovních i nebankovních půjček, úvěrů a hypoték.

Vyhledávání